Sağlık Kaygısı Faydadan Çok Zarar Mı Getiriyor?

Sağlıklı ve formda olan kişilerin sağlıklı olmalıyım diye gereğinden fazla düşünmeleri hatta bunu kafaya takacak hale getirmeleri kalp krizi riskini artırabiliyor.

Sağlık Kaygısı Faydadan Çok Zarar Mı Getiriyor?
Sağlık Kaygısı Faydadan Çok Zarar Mı Getiriyor? Haberimport.com
Yapılan araştırmaya göre sağlık olma konusunu kafaya takmak kalp krizi olasılığını artıran etkenlerden birisi. Sağlıklı ve formda olan kişilerin sağlıklı olmalıyım diye gereğinden fazla düşünmeleri hatta bunu kafaya takacak hale getirmeleri kalp krizi riskini artırabiliyor.

7000 KİŞİ ÜZERİNDE YAPILDI

12 yıl süreli ve 7000’den fazla kişinin katılmasıyla yapılan araştırma sonucuna göre kalp rahatsızlıklarını fazla düşünen kişilerde düşünmeyen kişilere göre kalp krizi geçirme olasılığının %70 daha fazla olduğu anlaşıldı. Kalp krizi kaygısı ne kadar fazla dile getirilir ve bu konu rapor edilirse kalp hastalığı riskinin artış gösterdiği tespit edildi.

Araştırma 1953-1957 yılları arasında doğan 7052 kişi üzerinde yapıldı. Araştırmanın sonuçları hakkında açıklama yapan uzmanlar sağlık kaygısının faydasının yanı sıra zararının da olabileceği tezi üzerinde duruyorlar. Kalp hastalığına yakalanma kaygısı önemli bir faktör lakin Norveçli araştırmacılar sağlık kaygısını daha fazla dikkate almak gerektiği üzerinde duruyorlar. Ortada herhangi bir sebep ve durum yokken yok yere hastalığa sahip olma ya da yakalanma korkusu olarak tanımlanıyor.

Norveç’in Sandviken Üniversitesi Hastanesi’nden Dr. Line Iden Berge adlı bir uzmanın kalem aldığı rapora göre  “Sağlık kaygısı güden insanlar kendilerine daha fazla dikkat edeceklerinden, hastalık riski azalır şeklinde bir hipotez kurmuştuk. Fakat sonuçlara göre sürekli olarak vücudunuzu dinleyip en ufak sorunda doktora koşmak yerine doğru düzgün bir teşhis arayıp sağlık kaygısını çözmeye çalışmak çok daha mantıklı.” diyerek en ufak bir sorunda doktora koşmanın yanlış olduğuna vurgu yaptı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X