Teknolojik Aletler Göz Sorunlarını Tetikliyor

Teknolojinin çok hızlı ilerlemesi ve insanlarında teknolojik aletlerle haddinden fazla ilgilenmesi ile göz sorunları son zamanlarda artış göstermektedir.

Teknolojik Aletler Göz Sorunlarını Tetikliyor
Teknolojik Aletler Göz Sorunlarını Tetikliyor Haberimport.com
Uzmanlar sürekli bilgisayar ve tablet başında olan kişilerin göz sağlığı konusunda sorun oluştuğunu söylediler. Teknolojinin çok hızlı ilerlemesi ve insanlarında teknolojik aletlerle haddinden fazla ilgilenmesi ile göz sorunları son zamanlarda artış göstermektedir.

GÖRME SORUNLARI
Özellikle son zamanlarda akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımının kişilerin günlük hayatındaki kapladığı süreler artış göstermektedir. Bu durum nedeniyle de bazı sağlık sorunları baş göstermekte. Ortaya çıkan sağlık sorunlarının birincisi görme sorunları olmaktadır. Gereğinden fazla dijital alet kullanmak ve ekrana bakmak göz sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor.

GÖZLÜK KULLANMAK BİR ÇÖZÜM
Uzmanlar göz sağlığımızı korumamız gerektiğini bildiriyorlar. Bunun için yapılması gerekenlerin başında ise kullanıcıların mutlak şekilde bilgisayar ve tablet ışığından koruyan gözlükler kullanmalıdırlar. Bu sayede, gözleri rahatsız eden ışıklar etkisiz kalacak ve gözler istirahat edecekler.

DAKİKADA 25 KEZ GÖZ KIRPIYORUZ
Gözlerde oluşan sorunların başlıca nedeni belli bir zamanda göz kırpma sayısının çok azalmasıdır. Normalde dakikada ortalama 25 kez gözlerimizi kırparız. Bu süreç üst kapağın dinlenmesine, gözyaşı ile gözün beslenmesine ve temizlenmesini sağlar. Ekranlarla çalışırken, bu sayı dakikada 10'dan az, hatta 5-6-veya iniyor. Böyle olunca da gözyaşı buharlaşır, yanma, batma, kızarıklık gibi birçok şikayet baş göstermektedir.

GÖZLERİN FAZLA AÇILMASI SORUN
Diğer bir konu ise, bilgisayar ekranına gözlerini gereğinden fazla açarak çalışanlarda meydana gelmektedir. Bu kişilerin gözleri, gözlerini normal açan insanlara göre daha çabuk yorulur ve kurur. Bu durum göz sağlığına olumsuz etki eden faktörlerden birisidir.
Editör: Levent Örün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X