Yaşlıları Anlamak için rol değişimi yapın

“Keyifli Yaş Alma Fuarı”nda yaş almış vatandaşlarla buluşan Psikiyatrist- Psikodramatist Uzmanı Dr. Ahmet Aktener ve Geriatri Uzmanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin yaşlıları anlamak için rol değişimi yapılması gerektiğini söyledi.

Yaşlıları Anlamak için rol değişimi yapın
Yaşlıları Anlamak için rol değişimi yapın Haberimport.com

Türkiye’de  ilk kez İzmir’de düzenlenen “Keyifli Yaş Alma Fuarı”nda yaş almış vatandaşlarla buluşan Psikiyatrist- Psikodramatist Uzmanı Dr. Ahmet Aktener ve Geriatri Uzmanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin yaşlıları anlamak için rol değişimi yapılması gerektiğini söyledi.

Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi’nde bulunan atölyeler arasındaki Psikodrama Atölyesi, rol değişim ve empati yaparak kişinin karşısındakini nasıl anlayabileceğinin yolları gösterildi. Umut Psikodrama Enstitüsü’nden Psikiyatrist- Psikodramatist Uzmanı Dr. Ahmet Aktener ve Ege Üniversitesi Geriatri Bilim Dalından Doç. Dr. Sevnaz Şahin’in önderliğinde oturumlar halinde bir araya gelen gruplar, karşılarındakini anlamak için onların yerine geçti. Yerine geçtiklerinin gözünden kendisini gören ziyaretçiler, sorunlarının çözümü yönünde önemli adımlar attı. Psikodrama hakkında açıklamalarda bulunan Psikiyatri Uzmanı Ahmet Aktener, “Psikodrama ile biz temelde ilişkiler ve etkileşimler üzerinde çalışıyoruz. Diğer bireyi algılamak ve bireyle ilişkili olan kişileri de anlamak istiyoruz. Psikodramanın diğer yöntemlerden temel farkı bu. Yani bir kişiyi tek başına değil, çevresindeki insanlarla birlikte görüyoruz. Sorunları sadece konuşmuyoruz, canlandırmasını da yapıyoruz. Yani bir nevi canlandırmalı grup terapisi yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X