Advert

Yoğum Bakım Hasta Yakınlarına Müjdeli Haber

Sağlık Bakanlığı’nın 7 şehirde pilot uygulama olarak hayata geçirdiği sistem ile yoğun bakımdaki hastalar hakkında bilgiler kurulan özel birimdeki doktorlar tarafından hasta yakınlarına anında aktarılacak.

Yoğum Bakım Hasta Yakınlarına Müjdeli Haber
Yoğum Bakım Hasta Yakınlarına Müjdeli Haber Haberimport.com
Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama için 7 pilot bölge belirledi. Yoğun bakımdaki hastaların yakınlarının hastaları hakkında daha kolay ve hızlı bilgi alabilmesi için yeni bir uygulamayı hayata geçiren Sağlık Bakanlığı bu bağlamda yoğun bakım ünitelerinin önlerine özel birim kuruyor. Sağlık Bakanlığı’nın 7 şehirde pilot uygulama olarak hayata geçirdiği sistem ile yoğun bakımdaki hastalar hakkında bilgiler kurulan özel birimdeki doktorlar tarafından hasta yakınlarına anında aktarılacak. Hayata geçirilen uygulama ile yoğun bakım servisinde yatan hastaların yakınları daha kolay bilgi alacaklar, bu sayede hastalar hakkında bilgi alamama sorunu sona ermiş olacak.

Sağlık Bakanlığı,  bu uygulamayı 7 ildeki 8 hastanede pilot uygulama olarak başlattı. Uygulamanın hayata geçirilmesi ile yoğun bakım servislerinin girişlerine özel bir birim kuruldu. Kurulan bu birimlerde her an doktor ve sekreter bulunacak. Hasta yakınları hastaları hakkında bilgi almak istediklerinde bu birimlerdeki doktorlardan her an bilgi alabilecek.
Uygulamada pilot hastane olarak seçilen Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Ali Eryılmaz, konu ile ilgili şu bilgileri verdi:
Kapıda bu iş için oluşturulmuş sekreteryamızda derdini anlatıyor. Hasta hakkındaki bilgiler oluşturulduktan sonra hasta sahibi ile doktoru yoğun bakımın girişindeki kendileri için hazırlanan özel mekânda istedikleri kadar bilgi alıp endişelerini giderebiliyorlar.”diyerek uygulamanın hem hasta hem de hasta yakınları için önemli bir uygulama olduğuna vurgu yaptı.

Bu uygulama pilot bölge olarak seçilen 7 ilde uygulamaya konuldu. Pilot bölge seçilen iller ise şunlar: Konya, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara ve Edirne. Uygulamanın verimine ve sıkıntılarına göre ilerleyen zamanlarda diğer illerdeki hastanelerde de yaygınlaştırılabilineceği gelen bilgiler arasında.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X