Zika Virüsü Acil Sağlık Sorunu Olmaktan Çıkarıldı

Dünya Sağlık Örgütü zika virüsünün statüsünü değiştirdi. Sağlık Örgütü daha önce “uluslararası acil sağlık sorunu” kategorisinde olan virüs için kategori değişikliği yaptığını duyurdu.

Zika Virüsü Acil Sağlık Sorunu Olmaktan Çıkarıldı
Zika Virüsü Acil Sağlık Sorunu Olmaktan Çıkarıldı Haberimport.com
Dünya Sağlık Örgütü zika virüsü için yeni bir karara imza attı. Dünya Sağlık Örgütü zika virüsünün statüsünü değiştirdi. Sağlık Örgütü daha önce “uluslararası acil sağlık sorunu” kategorisinde olan virüs için kategori değişikliği yaptığını duyurdu. Bundan sonra zika virüsü dünya genelinde  “uluslararası acil sağlık sorunu” kategorisinde kabul edilmeyecek.

Açıklanan verilere göre Zika virüsü dünya genelinde 60 ülkede görüldü. Virüs hamile kadınlara bulaştığında bebekte mikrosefaliye yol açıyor. Böyle bir duruma neden olması ise dünya genelinde genel sağlık ve kamu sağlığı için tehdit oluşturuyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden alınan bilgiye göre örgüt virüsle ilgili çalışmalara devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden Dr Peter Salama’nın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde “Uzun vadede uğraşacağımız sorunlar söz konusu. Virüsün bulaştığı çocuk ve yetişkin hastalardaki nörolojik komplikasyonların yönetimi konusuyla ilgileniyoruz. Aile planlama ve sağlık sistemi konusu da var. Diğer yandan anne sağlığıyla ilgileniyoruz. Yıllarca sürecek araştırma ve geliştirme ajandası da temel konularımız arasında.” diyerek  virüsün hala örgütün gözleminde olduğunu ve çalışmaların devam ettiğine vurgu yaptı.

SİVRİSİNEKLERDEN BULAŞIYOR

Zika virüsü daha çok Brezilya’da etkili oluyor. Virüsün etkili olduğu yerlerde sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaştığı tespit edildi.  Virüsün şuan itibariyle aşısı bulunmuş değil. Virüs sivrisineklerin yanı sıra cinsel yolla da diğer insanlara bulabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X