Haberimport.com

10 tane yerli patates çeşidi ülke tarımına kazandırıldı

10 tane yerli patates çeşidi ülke tarımına kazandırıldı
15 views
26 Haziran 2019 - 15:24

Patates üretiminde dünyada ilk 10’da yer alan Türkiye’de üretilen yerli patatesler yabancı ülkelerden büyük ilgi görüyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yerli patates Nahita’nın 16 ülkele ihraç edileceğini duyurdu.

Türkiye’de yılda 4,5 milyon tondan fazla patates üretimi gerçekleşiyor. Kişi başı tüketilen patates miktarı ise 48 kilogram. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği çalışmalar ile yerli tohuma dair ıslah çalışmaları yapılarak 10 çeşit yerli tohum ülke pazarına kazandırıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin her zaman patates üretiminde dünyada ilk 10 içerisinde olduğunu ifade etti. Ülkemizin tohumda kendi kendine yeterliliği sağlamak durumunda olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Kendi iç piyasasına yeteri kadar patates sağlayan Türkiye, tohumdaki yerli ve milli atakla, dış pazarda da önemli bir yere sahip olmak için çalışıyor” diye konuştu.

PATATES HASATINA BÜYÜK İLGİ
Satışı gerçekleşen ilk yerli ve milli patates çeşidi olan Nahita, Adana’da hasat ediliyor. Hasat etkinliğine Hollanda, Fransa, Almanya, İngiltere, Bangladeş, Pakistan, Çin, Hindistan, Filistin gibi pek çok ülkeden de katılımcılar gelerek Nahita çeşidini inceledi. Bu sayede yurt dışından gelen katılımcılar yerli ve milli çeşidi diğer çeşitlerle kıyaslama şansı elde etti.

“10 TANE YERLİ PATATES ÇEŞİDİ ÜLKE TARIMINA KAZANDIRILDI”
Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye’nin ilk ve tek konu araştırma enstitüsü olan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde 2005 yılından beri yürütülen çalışmalar sonucunda şu anda 10 tane yerli ve milli patates çeşidi ülke tarımına kazandırıldı. Adını Niğde’nin antik çağlardaki isminden alan Nahita’nın ilk defa turfanda üretim merkezi Adana’da hasadı yapılıyor. Nahita, erkenci, yemeklik tüketimine uygun ve oldukça verimli bir çeşit olarak dikkati çekiyor.

Nahita’nın uluslararası platformda 16 ülkeden gelen firmalara tanıtımı yapıldı. Satın alınan firma tarafından Sivas’ta tohumluk ve sertifikasyon işlemleri devam eden Nahita’da, Sertifikasyon işlemleri bittikten sonra çiftçilerimizle buluşup hem de yurt dışına ihracatı gerçekleştirilecek. (BSHA)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin