16 yaş üzeri hurdaya ayrılan araç sahiplerine ÖTV indirimi

Bu haber 12 Şubat 2018 - 0:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni vergi düzenlemelerini içeren torba yasa uyarınca 16 yaş üzeri hurdaya ayrılan araç sahiplerine, yeni araç satın alımlarında 10 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yapılacak.

16 yaş üzeri araca hurda indirimi

Düzenlemeye göre, ikinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 31 Aralık 2019’a kadar uygulanmak üzere 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracat veya imha merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yurtiçinden yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek üzere ÖTV indirimi sağlanabilmesi olanağı getiriliyor.

Söz konusu hurda araç teşviğiyle ilgili düzenleme geçen yıl da gündeme gelmiş ve düzenlemenin detaylarını görüşmek için sektör temsilcileri Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Ankara’da bir toplantı yapmıştı. Toplantıda 20 yaşa kadar araçların hurdaya ayrılması öngörülmüştü. Meclis’e gönderilen Torba Yasa’ya göre ise yaş sınırı daha da düşürüldü ve 16’ya çekildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.