Haberimport.com

Abdül Batur: İzmir’de temizlik seferberliği başlatıyoruz

Abdül Batur: İzmir’de temizlik seferberliği başlatıyoruz
01 Ağustos 2019 - 23:00

Kadifekale’de başlayan ve şimdi tüm İzmir’de uygulanacak olan temizlik kampanyası ile ilgili bilgiler veren Batur, Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi ile birlikte kentte bir temizlik kampanyası yapacaklarını ve ‘İzmir’e Toz Kondurmuyoruz” sloganıyla kentin çeperlerinden başlayacaklarını söyledi. Batur, “İlk olarak kadifekale’den başladık. Konak Belediyesi temizlik ekipleri her cumartesi bir bölgeyi 100 kişilik bir ekiple temizliyor. Bu haftada Kadriye Mahallesi’nde olacağız. 11 ilçe Büyükşehir Belediyesi önderliğinde kampanyayı 3 Ağustos Cumartesi günü başlatıyoruz” dedi.

Ovacık Kardeş şehir oluyor

Konak Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında, Konak ve Tunceli’nin Ovacık Belediyesi için kardeş şehir olması için girişimler başlatılmasına ve kısa zamanda neticelenmesine karar verildi. Başkan Batur’un daha önce açıkladığı uyuşturucu ile mücadele kapsamında Basmane’deki binanın Konak Belediyesi’ne tahsis edilmesi ilişkin karar da bu mecliste görüşüldü. Batur, binayı belediyeye bağışlayan Serap Alper’e teşekkür ederken, Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi olarak faaliyet gösterecek olan bu binanın, konak için çok önemli bir çalışma olduğunu hatırlattı.

Kemeraltı tarihiyle ayağa kalkacak

Kentsel Tasarım konusunda yapılan çalışmaları meclise sunulmasını da isteyen Başkan Batur, 2006 yılından bu yana belediyenin tarihi binalarına uygulanan dokunuşlarla ilgili bir sunum da yapıldı. 2017 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla Kemeraltı ve çevresindeki 210 hektarlık alan yenilenme alanı olarak ilan edildiğini dile getiren Kentsel Tasarım Müdürlüğü yetkilileri yenileme alanı içinde de 2 bin 187 adet tescilli yapı bulunduğu belirtildi. 2006 yılından bu yana 44 adet proje gerçekleştirildiği ve 22 adetinin restorasyonun yapıldığı kaydedildi. 4 tanesinin uygulama ihalesinin hazırlandığını, 4 tanesinin de uygulama aşamasında olduğunu belirten yetkililer 14 projenin de hayata geçirilmesi konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibatın devam ettiği kaydedildi. Başkan Batur, her ay yatırımlarla ilgi sunumların yapılacağını ve yapılan çalışmalarla birlikte Kemeraltının tarihiyle birlikte ayağa kalkacağını dile getirdi.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz