Agroexpo 13. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı İzmir'de açıldı

Bu haber 02 Şubat 2018 - 6:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan Agroexpo 13. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Fuar İzmir’de açıldı.

Fuarın açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İrlanda, Kosova, Romanya, Sırbistan, Sudan, Katar, Ürdün, Rusya, Nijerya, Bulgaristan, Azerbaycan ülkelerinin bakanları ve üst düzey yetkilileri ile İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Tan; “11 ayda 20’den fazla ülke ziyaret ettik.”

Tire Belediyesi folklor ekibinin gösterileriyle başlayan törende açılış konuşmasını yapan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, 1 – 4 Şubat 2018 tarihlerinde fuar süresince yerli ve yabancı firmaların 60 ülkeden 300 bin ziyaretçi ile buluşmasını hedeflediklerini belirtti. Agroexpo’nun geçen yıl katılımcı ve ziyaretçilerinden tam not almasının kendilerini azimlendirdiğini söyleyen Fatih Tan; “Türkiyede tarım ve hayvancılık sektöründe öne çıkan Agroexpo, katılımınız için teşekkür ediyorum. Tarım ve hayvancılık sektörünün öncü firmalarının katılımı ile gerçekleşen Agroexpo’nun 13’üncüsünü düzenlediğimiz için gurur duyuyoruz. 2017 yılında 700 ün üzerinde ulusal ve uluslararası katılımcı vardı. Hem yurt içi hem yurt dışından katılımcıların ve ziyaretçilerin fuarımıza tam not vermesi bize gurur verdi ve daha da azimle çalışmamızı sağladı. Bu sene ana teması tarım 4.0 olarak işlendi. Yine bu yıl çok önemli bir ilke imza atıldı. Çok Uluslu Tarım İş Forumu Türkiye tarihinde ilk defa düzenleniyor. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Ege İhracatçılar Birlikleri tarafından alım heyeti gerçekleşiyor. Firmamız 11 ayda 20’den fazla ülkeyi ziyaret etmiş ve tanıtmıştır. Geçen yıl, 90 bin metrekare alanda 3 holde, bu yıl ise 110 bin metrekare alanda 4 holde seçkin firmalara ev sahipliği yapıyoruz. 4 gün içerisinde 500 milyon dolar iş hacmi yaratarak Avrupa’nın en büyük fuarları arasında olmaya devam edecek” diye konuştu.

BAKAN FAKIBABA; “Kırsal kalkınmada bir devrim yaşayacağız. Bu devrimi de İzmir’den başlatacağız”

Açılışta yaptığı konuşmada tarım sektörünün günümüzde bilim ve teknoloji ile gelişim gösterdiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kırsal kalkınmada bir devrim yaşayacağız. Bu devrimi de İzmir’den başlatacağız” dedi.

Tarım sektörünün İzmir’den başladığını ve bugüne dek büyüyerek devam ettiğini ifade eden Bakan Fakıbaba, “Fuarlar yeni teknoloji ile buluşmamızı sağlayan önemli organizasyonlardır. Bugün, Türkiye tarımının kalbinin attığı İzmir’de önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. İzmir dünyaya açılan bir liman. Tarım ülkemizde iktisadi bir faaliyet alanı haline gelmiştir. Tarım sadece yiyeceğimiz değil geleceğimizdir. Türkiye’de en önemli sektörlerin başında tarım gelmektedir. Başlatılan yeni projeler ve verilen destekler sayesinde büyük oranda büyüme sağlanmıştır. Tarımda, 2002 yılında Avrupa’da 4’üncü sıradayken 2005 yılından beri Avrupa’da birinci sıradayız. Yaşamımıza yön veren endüstrinin 4’üncü aşamasındayız, tarım sektörü de değişim göstermektedir. Bugün teknoloji ve bilim tarımın gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Kırsalı kalkındırıp orada istihdamın önünü açacağız. Hayvancılığın ve tarımın üretken olduğunu sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya göstereceğiz. Hayal etmeyen başarılı olamaz. Çiftçiyi bilgi ve teknoloji ile buluşturmalıyız” diye konuştu.

“Hedefimiz 150 milyon dolar katkı”

Tarım sektöründe hangi destek verilirse verilsin çiftçinin bilgiyle donatılması ile ancak hedefe ulaşılabileceğini ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Hedefimiz önümüzdeki yıllarda birkaç milyon çiftçimizi bu fuarlarla buluşturmak olacak. Dünya nüfusu her yıl 67 milyon civarında artış gösteriyor, bu da bir talep yaratıyor. Böylece ülkelerin tüketim alışkanlıkları değişiyor ve et süt talebi tarımın önemini daha da artırıyor. Gıdaya ihtiyaç arttıkça, gıda güvencesinin önemi fark edilecek ve ortak akıl oluşturarak tarımın önemi konusunda toplumda bir bilinç yaratarak sektörlerini yükseltecek.” ifadelerini kullandı.

“Çiftçiler örgütlenmeli”

Ülkenin kalkınması açısından çiftçilerin birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kırsal kalkınma yerelde kalkınma İzmir modeli adını verdiğimiz bir dizi çalışma ile İzmir tarımının gelişmesini sağlamak üzere yola çıktık ve büyük mesafeler aldık. İzmir tarım ve hayvancılığını büyüttük. Küçük Menderes’i sütün merkezi yaptık. Türkiye’de ilk defa İBB’de kırsal kalkınma daire başkanlığını kurduk ve çalışmalarımızla birlikte çiftçilerimizin örgütlenmesini sağlamaya çalıştık. Çiftçimiz örgütlü olmazsa başarılı olması mümkün değildir. Bunu sağlayabilmesi için de mutlaka örgütlenmelidir. Ülkemizin kalkınmasın da bu fuarın bir kaldıraç olmasını diliyorum” dedi.

Rekor Ziyaretçi

Fuarın ilk günü olmasına rağmen Agroexpo’ya 68.00 rekor ziyaretçi katılımı ile 600’ü aşkın yerli-yabancı iş insanı ikili görüşmelere katılım gerçekleşti

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.