Haberimport.com

Akın Kazançoğlu: Uzun vadeli gelecekten umutluyuz

Akın Kazançoğlu: Uzun vadeli gelecekten umutluyuz
23 Aralık 2018 - 5:36

Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu, Türkiye ekonomisinin yılın 3. çeyreğinde 1.6 puan büyümesinin ekonomik krizde nefes alınması anlamına geldiğini söyledi.

Tarım sektörünün 3. çeyrekte toplam katma değeri yüzde 1, sanayi sektörü yüzde 0.3, hizmet sektörünün yüzde 4,5 artış gösterdiğini ancak inşaat sektörünün yüzde 5.3 azaldığını belirten Kazançoğlu, “Küresel ticaretteki belirsizliklerin olduğu, ticaret savaşları ve yeni korumacılık gibi kavramların ön plana çıktığı böylesi bir dönemin 2019 yılına da sarkacağı öngörülüyor. Açıklanan rakamlar Türkiye’nin reelde önceki yıllara oranla daha az büyüme gerçekleştirdiğini gösterse de içinden geçilen dar boğazın aşılması için yapılan çalışmaların verimli olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Türkiye’nin, dolar kuru üzerinden tarihin en büyük ekonomik saldırısını yaşadığı yılın üçüncü çeyreğinde, Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde öngörülen dengelenme sürecinin sürdüğünü ifade eden Kazançoğlu, “Türkiye kesintisiz büyümesini sekizinci çeyreğe taşıdı. İlk çeyrekte yüzde 7.2 ve ikinci çeyrekte yüzde 5.3 büyüyen ekonomi, yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzde 1.6 büyüdü. Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırdığı bu dönemde iç talepteki yavaşlama büyümeyi beklentilerin altına çekti” dedi.

“UZUN VADELİ GELECEKTEN UMUTLUYUZ”Kazançoğlu “Büyüme kompozisyonun tüketimden ihracata kayması, sağlıklı dengelenmenin önemli bir işareti oldu. Türkiye ekonomisi yılın 9 aylık döneminde ise yüzde 4.5 büyüdü. Gayrisafi Yurtiçi Hasıla 832.8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, kur atağının maliyeti 50 milyar dolar olması ülke adına yakından takip edilmesi gereken bir süreçten geçtiğimizin göstergesidir. Ancak açıklanan rakamlar kısa vadeli süreçte tatmin edici olmasa bile, Türkiye’nin uzun vadeli geleceği açısından umut verici olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz