Haberimport.com

Ankara’da Tatlı ve Börek Üreticilerine Denetim

Ankara’da Tatlı ve Börek Üreticilerine Denetim
8 views
16 Ağustos 2019 - 10:30

Tarım Orman Ankara İl Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla, tatlı ve börek imalathanelerine yönelik denetimler yaptı. Ürünlerden analiz için örnekler alınırken, tarihi geçen yumurtalara el konuldu.

Ankara Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Orman İl Müdürlüğü ekiplerince, başta tatlı imalathaneleri olmak üzere, gıda işletmelerini kapsayan denetimlerde hijyen koşulları, çalışanların ve kılık kıyafetlerinin temizliği, iş yerlerinin mevzuata uygunluğu incelendi. Ürünlerden analiz için numune alan yetkililer, üzerinde yazılı tarihler net okunmayan ve uygun koşullarda saklanmayan yumurtalara da el koydu.

“EKSİKLİKLERİNİ GİDERMEYENLERE CEZA UYGULANDI”

İl genelinde gıda denetimleri yıl başından bu yana sürüyor. Söz konusu tarihten itibaren Ankara’da 45 bine yakın denetim gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu denetimlerde 4 binin üzerinde olumsuzluk tespit edildi. İşletmelerin bir kısmına eksikliklerin giderilmesi için süre verildi. Eksikliklerini gidermeyen yaklaşık 600 gıda işletmesine de gerekli idari para cezaları uygulandı. Tatlıların imalatında kullanılan fıstık ve ceviz gibi ürünlerde taklit ve tağşiş olup olmadığını belirlemek amacıyla alınan numuneler analiz edilecek ve çıkacak sonuçlara göre işletmelere dair gerekli değerlendirmeler yapılacak.