Haberimport.com

Aromatik Bitki İhracatı Artıyor

Aromatik Bitki İhracatı Artıyor
17 Mayıs 2019 - 12:51

Tıbbi ve aromatik bitki grubunda yer alan bitkilere olan ihtiyaç ve talep her geçen gün artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2019’un ilk çeyreğinde uçucu yağ ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 44 milyon dolara ulaştığını bildirildi.

Nane, lavanta, gül, papatya ve biberiye gibi aromatik bitkilerin işlenmesiyle elde edilen uçucu yağlar; ilaçtan parfüme, kozmetikten boyaya  kadar pek çok sektörde kullanılıyor. Litresi 12 bin dolara kadar alıcı bulan uçucu yağların üretimi, Türkiye’de büyük oranda Isparta, Burdur ve Antalya’da gerçekleşiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan düzenlemeyle, hazine arazileri tıbbi ve aromatik bitki tarımı için rayiç bedelin binde biri oranında kiraya veriliyor. Uygulamayla birlikte katma değeri yüksek tarımsal üretimin artırılması hedefleniyor.

YIL SONU HEDEFİ 180 MİLYON DOLAR

2010 yılından bu yana tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların ihracatında büyük bir artış görüldüğüne değinen XPANN.com‘un Kurucusu Bayram Filikci, “2010 yılının tamamında 41 milyon dolarlık uçucu yağ ihracatı gerçekleşirken, bu rakam 2019’un sadece ilk üç ayında aşıldı. Devlet destekleri ve teşviklerle yıl sonunda 180 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmesini ve yeni bir rekora imza atılmasını bekliyoruz” dedi. Tarımsal üretimin katma değeri yüksek ürünlerle gelişeceğini belirten Filikci, “Tıbbi ve aromatik bitki grubundaki bitkiler işlem gördüğünde değerini kat ve kat artırıyor. Ayrıca yağ çıkarma işlemi esnasında açığa çıkan su ve posa da baharat ve yem gibi farklı sektörlerde de değerlendiriliyor” dedi. (BSHA- Nihat DELİBAŞI)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz