Av Yasağı Başladı

Bu haber 25 Şubat 2018 - 4:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aliağa Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Mehmet Candan, 25 Şubat Pazar gününden itibaren, serbest olan bazı türler için av yasaklarının başlayacağını söyledi.

Kararın Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından alındığını belirten Candan, “Yasaklar altı ay boyunca devam edecek. Yasaklara uymayanlara Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonunca yasal işlem uygulanacak” dedi.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarının hayvanlar için üreme dönemleri olduğunu ifade eden Candan “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonunun ilgili kararı gereğince; Bıldırcın, Üveyik, Kum Kekliği, Çil Kekliği, Sakarmeke, Sakarca, Yeşilbaş, Boz Ördek, Fiyu, Çamurcu, Macar Ördeği, Tepeli Patka, Kılkuyruk, Elmabaş, Patka, Çıkrıkçın, Suçulluğu, Kaya Güvercini, Tahtalı, Karatavuk, Öter Ardıç, Bozkaz, Kaşıkgarga, Çulluk, Alakarga, Küçük Karga, Ekin Kargası, Leşkargası, Saksağan, Yabani Tavşan, Adatavşanı, Tilki, Kaya Sansarı, Yaban Domuzu ve Çakal avlamak 25 Şubat tarihinden itibaren yapılamayacak. Yasakla birlikte bizde avlanmaya ara vereceğiz. Yalnızca Yaban Domuzu ekili alanlara ve üreticiye zarar verdiği takdirde İlçe Tarım Müdürlüğü ve Milli Parklardan alınacak izinlerle avlanılabilecektir” dedi.

YASAKLARA UYMAYANLARA PARA VE HAPİS CEZASI

Yasaklara uymayanlara para cezasının yanı sıra hapis cezalarının da verilebileceğine dikkat çeken Candan, “Yasaklara uymayan avcılara 363 TL ile 78 bin TL arasında değişen para cezaları verilecek. Ayrıca doğada ekolojik dengenin bozulmasına neden olabilecek zehir kullananlar için de yasa gereği 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası uygulanacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.