Haberimport.com

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Ayşen Gruda hayatını kaybetti
23 Ocak 2019 - 23:30

Tiyatro ve sinema dünyasının duayenlerinden Ayşen Gruda hayatını kaybetti. Dördüncü evre pankreas kanseri ile mücadele eden sanatçı 74 yaşındaydı.

Geçtiğimiz Aralık’tan beri tedavi gördüğü Kağıthane Derindere Hastanesi yönetimi tarafından yapılan basın açıklamasında Ayşen Gruda’nın kansere yenik düşerek hayata veda ettiği belirtildi.

Ayşen Gruda’nın hayatı

Kasım 1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ayşen Gruda’nın babası bir tren makinistiydi. Üç kız kardeşin ortancası Gruda ablası Ayten Gruda nedeniyle oyunculuğa ilgi duydu ve ilk olarak Avni Dilligil’in tiyatro ekibine katıldı.

Aslen gönlünde avukatlık yatan Gruda babasının vefati nedeniyle lise 2’inci sınıfta okulu bırakmak ve oyunculuk yaparak para kazanmak zorunda kaldı.

Profesyonel bir bakışla tiyatroya atılan Gruda önce Tevfik Bilge’nin turne tiyatro ekibinde yer aldı ve bu turnelerden birinde ona soyadını verecek olan tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi.

Elvan adında bir kız çocuğu annesi olan Gruda’nın evliliği uzun sürmedi fakat bu soyadı ile tanındığı için değiştirmedi.

‘Domates güzeli’ rolü kariyerinde dönüm noktası oldu

16 senelik tiyatro geçmişinde fazla tanınmayan Gruda 1977 yılında bir gece yaşadığı bir olayla ülke çapında ünlü oldu. Bir eğlence programı için televizyona çıkan Gruda’nın skeçte canlandırdığı ‘Domates Güzeli Nahide Şerbet’ tiplemesi halkta büyük beğeni topladı ve o günden sonra ‘Domates Güzeli’ olarak anıldı.

Yakın dostu Adile Naşit’in Gruda’yı yönetmen Ertem Eğilmez ile tanıştırması kariyerindeki ikinci büyük dönüm noktası oldu. Sinema dünyasına giriş yapan Gruda önce Hababam Sınıfı’nda oynadı ardından birçok filmde rol aldı.

Yeşilçam’ın birçok komedi filminde Şener Şen, Kemal Sunal ve İlyas Salman gibi önemli isimler ile oynayan Gruda yaşamının ilerleyen yıllarında da çok sayıda sinema filmi, TV dizisi ve tiyatroda izleyicinin karşısına çıktı.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz