Bakan Müezzinoğlu işsizlik rakamlarını değerlendirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dün açıklanan 2017 yılı Mart dönemi işsizlik rakamları hakkında açıklamalarda bulundu. Sonucun bekledikleri gibi olduğunu söyleyen Müezzinoğlu hedeflerinin yıl sonunda bu rakamları tek haneye indirmek olduğunu söyledi.

Bu haber 21 Haziran 2017 - 22:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Metal Sendikası Metal Çocuk Kulübü 17. Çocuk Meclisi Toplantısı’na katıldı. Programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu dün açıklanan işsizlik rakamları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, Mart ayı işsizlik rakamlarına ilişkin: “Bu sonucu bekliyorduk ve bundan sonraki sonuçları da bekliyoruz. Bir defa bu ülkeye, bu millete güvenenler asla kaybetmedi. Biz bu millete, bu milletin çalışanına da insanına da yatırımcısına da girişimcisine de güveniyoruz ve güvendik. Bu çerçevede 2017’nin Şubat ayında istihdam seferberliğini başlattık ve ‘hedef 1.5 milyon istihdam’ dedik. Milyonlarca kez teşekkür ediyoruz. Çalışmak isteyen kardeşlerimizin milyonla ifade edilen bir bölümüne istihdam sağladık. Yine işverenlerimize teşekkür ediyoruz, milyonla ifade edilen insanımıza istihdam alanı oluşturdular. Dolayısıyla, planlı bir şekilde işsizlik oranlarının da yıl sonunda tek haneli rakama düşeceğini zaten başından beri söylüyoruz.” dedi.

“1 puan civarında bir düşme bekliyorduk.” diyen Müezzinoğlu,  “Bugün için 11,7, gelecek ay yine 0,9-1 civarında düşme bekliyoruz. İnşallah, o da bizi yanıltmayacak ama yıl sonu itibarıyla işsizlikte tek haneli rakamları yakalayacağız. Ülkemiz gerek üretimiyle gerek istihdamıyla gerek dünyayla rekabetiyle hak ettiği o başarılı noktayı yakalayacak. Ben yine söylüyorum bu millete güvenen asla kaybetmedi kaybetmeyecek.” ifadelerini kullandı.

“YENİ İSTİHDAM PLANINI 10-15 GÜN İÇİNDE AÇIKLAYACAĞIZ”

“Bu ülkenin geleceği, kesinlikle bugünden daha güzel olacak. Tek şeye ihtiyacımız var; birlik ve beraberlik.” diyen Müezzinoğlu, “Birlikte büyük bir milletiz ve birlikte büyük hedeflerimiz var. İnşallah önümüzdeki süreçte de gençler hazırlansın. Çünkü, genç işsizlik oranı da yine bugün açıklanan rakamlara baktığımızda yüzde 21’lerde. Orada da rakamı çok hızla 15’lere doğru bir hedefi gündemimize aldık. Eylem planını en geç 15-20 gün içerisinde açıklayacağız. Bir defa gençler ülkenin üretiminde de istihdamında da ülkeye katkı sağlamak anlamında da kendilerini nitelikli bir şekilde geleceğe taşımak anlamında da güçlü bir şekilde hem kendi kaderlerine hem ailelerinin ve sevdiklerinin kaderlerine hem de bu ülkenin ve bu milletin kaderine daha güçlü sahip çıkmalarını istiyoruz. İnşallah kadınıyla genciyle güçlü ve yeni genç istihdam, kadın istihdam ve engelli istihdam eylem planını da inşallah 10-15 gün içinde, bayram sonunda açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

İŞSİZLİK GEÇEN YILIN BU DÖNEMİNDE YÜZDE 10.1

Geçen yılın Mart döneminde işsizlik rakamları 10.1 olarak açılanmıştı. 2016’nın aynı dönemine göre işsizlik rakamlarında yüzde 1,6 gibi bir artış söz konusu.

İşsizlik verileri en son Ekim 2015’te açıklanan Temmuz 2015 döneminde tek haneleri rakamları görmüştü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.