Haberimport.com

Bakan Pakdemirli Erozyon ile mücadelede dünya lideriyiz

Bakan Pakdemirli Erozyon ile mücadelede dünya lideriyiz
14 views
04 Temmuz 2019 - 18:26

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “İklim Esnekliği İle Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması” Projesinin açılışında konuştu. Pekdemirli, yapılan çalışmalar ve uygulanan akılcı politikalarla Türk tarımının, dünyanın 7.büyük, Avrupa’nın ise en büyük tarımsal ekonomisi haline geldiğini belirtti.
Hızla artan dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyarı bulacağının tahmin edildiğini ifade eden Pakdemirli, buna bağlı olarak gıda tüketiminin de yüzde 60 artış göstereceğini belirtti.

Türkiye’nin mevcut nüfus ve tarım potansiyeline dair de konuşan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Peki, Nasıl Bir Türkiye’de Yaşıyoruz? diye bakıldığında tarım sektörümüz, 82 milyon ülke nüfusunun yanı sıra, yaklaşık 5 milyon mülteci ve göçmen ile 50 milyon turisti beslemektedir. Yapılan çalışmalar ve uygulanan akılcı politikalarla türk tarımı, dünyanın 7. büyük, Avrupa’nın ise en büyük tarımsal ekonomisi haline gelmiştir” dedi.

2050 yılında, nüfusumuzun, 100 milyonu geçeceğinin tahmin edildiğini de hatırlatan Pakdemirli, bunun sonucunda Kentleşme oranının, %86’yı bulabileceğini ve küresel ısınma, yanlış kullanma, çölleşme, erozyon gibi sebeplerle, tarıma elverişli arazilerin tehdit altında olacağını belirtti.

“ATIL ALANLARIN TARIMA KAZANDIRILMASI İLE EKONOMİYE YILLIK 13 MİLYARLIK KATKI”

Bütün bu tehditleri bertaraf etmek adına yoğun çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Halen 24 milyon ha alanda tarım yapmakta, 14.6 milyon ha alanda ise meralardan faydalanmaktayız. Son 15 yılda, orman alanlarımızı ciddi oranda genişletmiş, 4.5 milyar fidanı toprakla buluşturmuş durumdayız. Erozyon ile mücadelede dünya lideriyiz. Yılda, 500 milyon ton olan toprak kaybını, yaptığımız çalışmalar ile 154 milyon tona düşürdük. 2023 hedefimiz, 130 milyon tona düşürmektir. Ayrıca, arazi kullanım planlaması ile halen atıl durumda bulunan 2,9 milyon ha alanın tarıma kazandırılması için çalışmalarımızı başlattık. İnşallah bu alanın tarıma kazandırılmasıyla beraber ekonomimize katkısı yıllık 13 milyar lira olacaktır” diye konuştu. (BSHA-Güncel Servis)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin