Haberimport.com

Besin zehirlenmeleriyle ilgili önemli açıklama

Besin zehirlenmeleriyle ilgili önemli açıklama
28 Kasım 2019 - 14:21

Beslenme ve Diyet Danışmanı Sümeyra Küre, son günlerde yaşanan besin zehirlenmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sümeyra Küre, tüketilen besinlerin çok iyi yıkanması ve yabancı otlardan korunması gerektiğini dile getirdi. Küre, bilinmeyen mantar ve ot çeşitlerinin tüketmenin sakıncalı olduğunu vurguladı.

Son günlerde yaşanan besin zehirlenmelerini 3 ana gruba ayırdıklarını kaydeden Sümeyra Küre, “Birincisi grup zehirli besin tüketiminin yol açtığı zehirlenmeler. Bu grup zehirlenmelere yeşilliklere karışan yabani otlar, zehirli mantar tüketimlerini örnek gösterebiliriz. Bu tarz besin zehirlenmelerinin önüne geçmek için tüketilen besinlerin yıkama esnasında çok iyi ayıklanması ve yabancı otlardan ayrılması gerekir. Aynı zamanda bilinmeyen mantar, ot çeşitlerinin de tüketilmemesi gerekiyor. İkinci grup besinlerin saklama ve pişirme yöntemlerinin yol açtığı zehirlenmelerdir. Bu grup zehirlenmelere yemeklerin çok uzun süre normal ısıda(5-63 derece) bekletilmesi, bekletilen besinin uygun olmayan ısıtma yöntemleri ile tüketilmesi örnek verilebilir.

Pişirilen yemek piştikten 2 saat sonra buzdolabına atılmak koşulu ile 2-3 gün buzdolabında bekletilebilir. Ancak bekletilen yemek ya tekrar kaynatılıp yenilmeli ya da soğuk tüketilmelidir. Buzdolabında bekletilen yemeği ara ısıda(5-63 derece) ısıtmak patojen mikroorganizmalar açısından risk taşır. Yine mantar, tavuk, pirinç, bulgur, nohut gibi çabuk bozulan yemeklerin tek tüketimlik pişirilmesi ve dolaba koyulmaması da zehirlenme riskini azaltır. Bunu yanı sıra et ve süt ürünlerinin pişirilmeden tüketilmesi de zehirlenme riskini artıran bir faktördür. Üçüncü grup ise taze sebze ve meyvelerde kabukta kalan pestisitler(tarım ilacı). Bu grup daha çok vücutta birikme şeklinde olabilir. Amerika’da 2019 yılında en çok pestisit içeren besiler; çilek, ıspanak, lahana, nektarın, elma, üzüm, şeftali, kiraz, armut, domates olarak belirlenmiştir” diye konuştu.

PESTİSİTLER
Besinlerin doğru yıkama yöntemleri ile yıkanmasının önemli olduğunu anlatan Küre, “Herkesin bildiği sirkeli su ile yıkamanın ise bilinenin aksine besinlerdeki pestisit miktarını azaltmadığı hatta bazı pestisitlerin etkisini artırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

En sağlıklı yıkama biçimi olarak sodyum bikarbonatlı suda bekletip ardında bol duru suda yıkama yöntemi tercih edilebilir. Bunun için yapmanız gereken 10 gram(1 paket) kabartma tozu ile hazırlanmış 1 litre suda meyve-sebzeleri 15 dk bekletmektir. Bu yönteme alternatif olarak meyvelerin kabuklarını soymak da pestisit miktarını azaltma yönünden doğru bir yöntem olacaktır. Ancak bunu için günlük yeterli lif alımının sağlandığından emin olunmalıdır” dedi. (BSHA)

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz