Bilgisayar Başında Gecelemeyin

Bu haber 25 Ocak 2018 - 21:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, özellikle yarıyıl tatilinde bir çok ailenin, çocuklarını bilgisayar başında uzun saatler geçirmesine izin verdiğini belirterek, “Evladınızın göz sağlığı için bilgisayar başında gecelemesine izin vermeyin” dedi.

Uzun süreli bilgisayar kullanımıyla göz bozukluklarının ilerlediğini belirten Op. Dr. Atabay, ebeveynlere seslenerek tatil dönemlerinde çocuklarının gece boyu bilgisayar başında geçirmelerinin doğru olmadığını söyledi. Op. Dr. Atabay, gece uykusunun vücut için “şifa” niteliğinde olduğunu, göz sağlığı için de bunun çok önemli olduğunu belirterek, “Gözün kendini dinlendirmesi gereken saatlerde, yani geceleri geç saatlere kadar bilgisayar başında geçirmekten uzak durmak çok daha sağlıklıdır” diye konuştu.

Miyopi hastalığı olanların, yoğun bilgisayar kullanımında miyoplarında ilerleme olmasının günümüzde sık rastlanan bir durum haline geldiğini ifade eden Op. Dr. Atabay, bilgisayar kullanımında göz sağlığı için önemle dikkat edilmesi gereken kurallar olduğunu belirti. Op. Dr. Şeyda Atabay şöyle devam etti:

“Uzun saatler boyunca bilgisayar ekranına bakmak yüzünden göz kırpma refleksi azalır ve bu göz de kurumalara neden olur. Kızarıklık, batma, gözlerde ağrı ile de kendini hissettirir. Bu yüzden her 20 dakikada bir mola verin. Gözlerinizi uzağa bakarak dinlendirin. Bilgisayar ışıklarına karşı koruyucu gözlükleri tercih edebilirsiniz. Eğer uzun süre çalışacaksanız, suni gözyaşı damlaları da yine kuruluğa karşı kullanılabilir. Ama tüm bunların hekim kontrolünde olması gerekir”

Ailelerin, tatilde çocuklarına hediye olarak verdiği tablet ve cep telefonlarının ekranları için de tüm bunların geçerli olduğunu söyleyen Op. Dr. Atabay, “Ekran küçüldükçe sorunun da arttığını söyleyebiliriz. O yüzden tüm anne babalara hem kendileri hem de çocukları için tavsiyemiz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.