Haberimport.com

Bodrum oda orkestrasından dostluk konseri

Bodrum oda orkestrasından dostluk konseri
15 Ocak 2019 - 22:22

Bu sene 10.konser yılını tamamlayan Bodrum Oda Orkestrası, Pekdemir Sanat Organizasyon’un etkinliği olarak 26 Ocak akşamı Bodrumda Türk ve Yunan sanatçıların katılımıyla Türk-Yunan dostluk konseri gerçekleştirecek. Konser Herodot Kültür Merkezinde saat 20.00 de başlayacak.

Konseri Yunanlı şef Nikos Haliassas yönetecek.Konsere ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın, Yunanistan tarafından da Mezzo soprano İnez Zikou ile Buzuki sanatçısı Konstantinos Gedikis solist olarak katılacaklar.
Dostluk konseri olarak değerlendirilen konser programında ise Türk ve Yunan bestecilerin eserleri olacak. Cihat Aşkın önce Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosunu seslendirecek. Aradan sonra ise Yunan besteci Mikis Teodorakis’in Dünyaca ünlü Zorba Bale müziğinden bir bölüm olacak.
Konserle ilgili bilgi Pekdemir Sanat Organizasyon’dan (Telefon 0532.2339810) edinilebilir.

Konserin konzertmeisteri Sema Korkut. Sanat Koordinatörü ise Bodrum Oda Orkestrasının kurucusu ve aynı zamanda Bodrum/Turgutreisli olan Numan Pekdemir.

Bilet satış yeri Bodrum Oasis İmge kitabevi tel:0252.317 05 93
Numan Pekdemir Bodrum konseriyle ilgili şu görüşleri paylaşmıştır .‘Bilindiği gibi 2008 Mayıs ayında ilk konserini veren Bodrum Oda Orkestrası bu sene 10. yılını kutladı.Yapılan desteklerle ve özverileriyle katkıda bulunan değerli sanatçı arkadaşlarımızla bu orkestrayı yaşatmaya çalışıyoruz.Umarım gelecekte temennim bu orkestranın Bodrum Devlet Senfoni Orkestrası olarak sanat dünyamızda yerini almasıdır.Bunun için Bodrumda özellikle izleyici sorununun olmayacağını belirtmek isterim.Bodrum böyle bir orkestrayı çoktan haketmiş bulunmaktadır.

Bu konsere gelince geçen seneden beri proje üzerinde çalışıyorum.Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi bu konseri kabul edince ikinci bir konseri doğduğum kent olan Bodrumda yapmayı arzu ettim. Bunun için öncelikle sanatçı arkadaşlarıma,Kültür ve Turizm Bakanlığına,Bodrum Belediyesine,değerli destekçilerimize ve şüphesiz bize her zaman destek olan Bodrumlu sanatseverlere çok teşekkür ediyorum.Bu konserin Türk ve Yunanlı sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek olması; iki ülke arasında her zaman barış ve dostluğun var olmasına olan inancımızdan doğmaktadır.Zaten bu temel Atatürk ve Venizelos tarafından atılmış bulunmaktadır. Hepimiz biliyoruzki sanat ve sporun ülkeler arasında barışa yaptıkları katkı önemli olup her zaman siyaset üstü olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Hemşerilerimizi konsere bekliyoruz.