Borsa İstanbul’dan tarihi rekor

Bu haber 21 Haziran 2017 - 0:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Borsa ilk defa İstanbul BIST 100 endeksi üzerinden 100.000 puanı görerek rekora imza attı.

Borsa ilk defa İstanbul BIST 100 endeksi üzerinden 100.000 puanı görerek rekora imza attı. Güne %0.30’luk bir yükselişle giriş yapan borsanın, süregelen alımlarla gün içinde ilk defa 6 haneli rakamlara ulaşması heyecanlandırdı.

100.000 gibi bir oranın, artış gösteren bir ivmeyle kendini gösterebileceği tespit edilmiş ancak durağanlığın aşılması beklenmişti. Olabilitesi yüksek kar satışları kendini gösterince bu tespit doğrulanmış oldu.

Doların gerilemesiyle gelen bir olumlu gelişme olarak, TL değer kazandı. Dolarda meydana gelen düşüşler, TL’ye yükselişe geçen nadir para birimlerinden biri olma şansını kazandırdı. Önceki haftalarda meydana gelen Katar gerginliği Tl’nin değer kaybetmesine sebep olurken, doların düşüşü TL’ye teselli gibi geldi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ise, 100.000 puana ulaşılan bu gelişmenin durumunda endeksten iki sıfır atılacağını söylemişti.

Doların düşüşünün altını olumsuz etkilemesinin yanı sıra borsaya olan bu olumlu dönüşü ferahlatıcı bir etki yarattı.Bu şekilde bir gelişmenin kendini sürekli tekrarlamasıyla birlikte Türkiye ekonomisi daha fazla yükselişe geçebilir. Bunu önümüzdeki günlerde yapılan tespitlerle daha kesin tahmin edebileceğiz gibi gözüküyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.