Haberimport.com

Buhurdan Parfüme Kokunun Öyküsü Bu Eşsiz Sergide

Buhurdan Parfüme Kokunun Öyküsü Bu Eşsiz Sergide
2 views
19 Haziran 2019 - 22:00

Binlerce yıllık koku mirasının nadide örneklerinin yer alacağı “Buhurdan Parfüme Kokunun Öyküsü” sergisinde M.Ö. 3,000 yılından 19’uncu yüzyıla kadar geniş bir aralıkta tarihlenen; su mermeri, cam, pişmiş toprak ve kurşundan yapılmış, koku ve buhur ile ilgili Mezopotamya, Mısır ve Anadolu coğrafyasına ait örnekler sergilenecek. 

T.C. Kültür Bakanlığı’nın Destekleriyle gerçekleşen sergide, binlerce yıllık eserlerin yanı sıra, kokulu materyaller ile amber ve misk gibi kültürel tarihimizle iç içe kokular da yer alacak. Mısır, Mezopotamya ve Anadolu’yu buluşturan bu sergiye katılan ziyaretçiler tarih boyunca kullanılan kokuları deneyimleme şansına sahip olacaklar.. 

Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül’ün kurduğu Koku Kültürü Derneği ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri iş birliğinde, Koku dünyasının girişimci iş kadınlarından Koku Eksperi Fulya Gündoğdu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü Fiolas’ın sponsorluğunda, gerçekleşecek açılışta, Chef Pınar İshakoğlu sergiye özel olarak binlerce yılın ihtişamını, leziz ikramlıklarıyla günümüze taşıyacak. 

Isparta Belediyesinin gönderdiği yeni sezon Gül yapraklarının serpileceği etkinlikte, tıp dünyasının üzerinde çalıştığı içilebilir gül suları ikram edilecek. 

Sanat ve siyaset dünyasının ünlü simalarının katılacağı serginin açılışı 20 Haziran’da Istanbul Arkeoloji Müzeleri’nin bünyesinde gerçekleştirilecek. Açılışın ardından 40 gün boyunca Arkeoloji Müzeleri içerisinde – Arkeoloji Müzeleri giriş ücreti üzerine ek bir ücret ödemeden – ziyaret edilebilecek sergi, güncel Müze Kart sahipleri için ise ücretsiz.