COVİD Testi Çadırlarda Yapılsın Önerisi

Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Genel Müdürü Erkan Doğan'a konuşan İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkan Yardımcısı Dr

15 Kasım 2020 - 22:21

Bilim ve Sağlık Haber Ajansı Genel Müdürü Erkan Doğan'a konuşan İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur "Covid-19 testi sıralarının hastalığın yayılması açısından risk oluşturduğunu belirterek, “Kullanılmayan okul bahçeleri gibi açık alanlara acilen kovid testi çadırları kurulmalı" dedi.

İSTAHED ve BSHA Instagram canlı yayınında önemli konulara değinen Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, "Hastanelerin acil servislerindeki sıralar tehlike arz ediyor. Mahallelerde uygun binaların bahçelerinde test alınması için yer belirlenebilir. Belediyelerin bahçesi de olabilir, bir çadır kurulur, o çadırın içinde ilgili personeller test yapabilir. Bu personelin aile hekimliklerinden alınması söz konusu değil çünkü kanuna uygun değil. Görünen görüntü hoş değil, 2-3 saat test kuyruğunda bekleyen, şikayeti olan hastalar var. Bu karışıklığı çözmenin tek yolu yaygın test merkezi oluşturmak. Bu merkezler aile sağlığı merkezi içinde olamaz bu çok tehlikeli bir durum, gebeler geliyor, bebekler geliyor. Aile sağlığı merkezleri covid-19 test alanı yapılırsa yayılma merkezi olur. Okullar da olabilir, kullanılmayan okul bahçeleri, kısacası acilen bu duruma bir çözüm bulmak gerekir. Çalışma saatlerinde mesai saati olmayan kişilerin toplu taşıma kullanması engellenebilir" diye konuştu.

Covid Testi Özellerde Fahiş Fiyatlara Yapılıyor
Sağlık Muhabiri BSHA Genel Müdürü Erkan Doğan ise, Tamur'un teklifinin Valilikler ve Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirilmeye alınması gerektiğinin önemine değinerek, "İnsanlar kamu hastanelerinde sırada beklerken yoğunluk nedeniyle sosyal mesafeyi koruyamıyorlar. Özel klinik ve özel hastanelerde kovid testi ne yazık ki fahiş fiyatlara yapılıyor. Bunun da önüne geçilmeli" dedi. (BSHA - Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)