Haberimport.com

Cumhuriyet Bayramı Burhaniye’de coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Burhaniye’de coşkuyla kutlandı
30 Ekim 2019 - 22:54

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıldönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Burhaniye’de düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.  Sabah Kaymakamlık da düzenlenen Tebrikat Programında Kaymakam Hüseyin Öner, İlçe Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ilçe protokolü ve kurum temsilcileriyle bir araya gelerek tebrikleri kabul etti.

Tebrikat töreninden sonra Cumhuriyet Meydanında kutlama etkinlikleri yapılmaya başlandı. Etkinlikler kapsamında Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler araç üzerinde halkın bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemine yönelik Kaymakam Hüseyin Öner halka konuşma yaptı. Öner konuşmasında gençlere seslenerek “Ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkaracak gerekli çabayı, vatanseverliği ve sorumluluğu göstereceğinize inanıyorum. Vatanına, milletine, manevi değerlere bağlı, çağdaş ve hür düşünceli eğit insanlar olarak yetiştirildiğinizi görmek bu milletin en büyük idealidir” şeklinde konuştu.

Konuşma ve şiirlerin okunmasınınardından kutlamalar Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi, Halk Eğitim Merkezi ve Mysia Grubu tarafından hazırlanan halk oyunları gösterileriyle sürdü. Burhaniye Bando takımının dakatıldığı gösteriler de ilçe genelinde yapılan resim, şiir, voleybol ve atletizm müsabakalarında dereceye girenlere protokol tarafından ödülleri verildi. Ödül töreni sonrası Öğretmen, öğrenci, velilerden oluşan bando takımı gösterilerini sundu.

Düzenlenen gösteriler sonrası resmigeçit töreni yapıldı. İlçe kurum ve kuruluşların yanı sıra okulların ve spor kulüplerinin de katıldığı resmigeçit töreni resmi ve özel kurum araçlarının geçişleriyle son buldu. Geçit töreni sonrası öğrenciler ve vatandaşlar “Hayat Bayram Olsa” şarkısı eşliğinde balonlar uçuruldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam düzenlenen Fener Alayıyla coşku kazandı.Binlerce kişi, eski kütüphane önünde toplanarak kortej Bando eşliğinde, ellerinde bayrak ve flamalarla dev Türk bayrağıyla meydana yürüdü. Kutlamalar çerçevesinde Cumhuriyet Meydanında Burhaniye Belediyesi tarafından düzenlenen Grup Gündoğarken konseri düzenlendi. Meydanda toplanan binlerce kişi hep birlikte şarkılara eşlik ederek Cumhuriyet heyecanını yaşadı.

Konser sonrası coşkulu kalabalığın bayramını kutlayarak bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler; Ulusun, özgür düşünen eşit haklara sahip yurttaşlar haline geldiğini ifade ederek, vatandaşların kalıcı adalet ve huzur talebini ancak Cumhuriyetin Demokrasi ile taçlanmasıyla ulaşabileceğini belirtti. Deveciler “Türkiye Cumhuriyeti  Laik ve Demokratik anlayıştan taviz vermeden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerleyecektir Buna hiçbir güç engel olamayacaktır. Bizler kanımız ve canımız pahasına kanımızın son damlasına kadar Cumhuriyetten taviz vermeyeceğiz ve mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Cumhuriyetin demokrasiyi geliştiren en iyi sistem olduğunu ve kişinin hak ve özgürlüklerinin ancak bu sistem içinde güvende olacağının altını çizen Deveciler Başkan Deveciler, Cumhuriyeti yüceltip sürdürmenin her Türk’ün milli görevi olduğunu söyledi.

Konuşmasının sonunda Başkan Deveciler “Ulu Önder Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetini yüceltmek ve korumak yolunda Burhaniye Belediyesi olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız. Bu konuda Burhaniyelilerin desteği bizim büyük yardımcımız. Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü kutlar başta Büyük ÖnderMustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Cumhuriyetin yaşatılması adına canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorumYaşasın. Cumhuriyet. Yaşasın Demokrasi” diyerek konuşmasına son verdi. Başkan Deveciler, daha sonra Grup Gündoğarken’e teşekkür ederek plaket ve içinde yöresel ürünlerin olduğu hediyeleri verdi. Kutlamalar meydanı dolduran vatandaşların okuduğu marşlar eşliğinde son buldu.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz