Haberimport.com

Depremi önceden tahmin etmek imkansız

Depremi önceden tahmin etmek imkansız
22 Şubat 2019 - 13:52

20.02.2019 tarihinde saat 21:23’de merkez üssü Çanakkale’nin Ayvacık İlçesinde M5.2 büyüklüğündeki deprem İzmir’deki birçok vatandaşımızı korkuttu.

Depremden sonraki ilk 2 saat içinde en büyüğü 3.6 olan 25 artçı sarsıntı kaydedilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Laboratuarında yapılan bilimsel çalışmada, artçı sismisite dağılımı analiz edilmiş ve depremin, sadece sismolojik bulgulardan anlaşılabilecek şekilde Ayvacık’ın KD yönüne doğru yaklaşık 5 km uzunluğunda bir fay kırığı oluşturduğu sonucuna varılmıştır.

Bu büyüklükteki bir depremin, ilk 1 hafta içinde büyüklüğü 3’den fazla olan bir kaç artçı sarsıntı oluşturabileceği göz önüne alındığında, vatandaşların tedbiri elden bırakmamasında fayda bulunmaktadır. M5.2 büyüklüğündeki Ayvacık depremi, İzmir ve Ege Bölgesinin güney ve doğu kesimlerini etkileme potansiyeline sahip bir büyük depremin habercisi değildir. Bu yönde, halkta gereksiz endişe ve kaygıya neden olabilecek, elinde bilimsel veri olmadan bazı akademisyenlerce yapılan münferit ve kişisel basın demeçlerine kulak asmamalarını rica ediyorum. DEÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Laboratuvarında, yerel deprem istasyon ağından gelen veriler ile anlık işlenmekte ve en doğru haberleri oradan alıp sizlere aktarmaktayız. Buradaki en iyi haber can kaybının olmamış olmasıdır.

Bu depremler bizlere gösteriyor ki Akdeniz coğrafyasında depremi en şiddetli hisseden ülke biziz. Aslında 5.2 büyüklüğündeki deprem normal koşullarda yıkıcı bir deprem değildir ve normal hayatı etkilemez. Kendimize sormalıyız 5.2 büyüklüğündeki bir deprem 250 km uzaklıktaki İzmir’de neden panik ve korku yarattı? Binalarımızın yaşının çok eski oluşu, bu eski yapılaşmanın alüvyon dediğimiz kötü zemine oturuyor olması korkuyu ve riski artıran sebeplerdir. Üstüne mühendislik hizmeti almamış onbinlerce binayı da eklersek bu büyüklükte bir depremde korkuların ve risklerin artıyor olması olasıdır. Maalesef ülkemizde “deprem bilinci” bulunmamaktadır. Piramidin en altından üstüne kadar herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir. Yapılacak en kötü senaryoya göre deprem zararını en aza indirecek bilinçlendirme ve bilimsel çalışmaların içinde olmamızdır. Geçmişte yaşadığımız acı tecrübeler gösterdi ki parsel bazında zemin etüt projelerinin önemi her geçen gün kat ve kat artmaktadır. Sahte mühendislerin ortaya çıktığı bu dönemde her belediyede denetim mekanizmalarının artması bir gerçek olmuştur. 

Bu süreçlerde en çok ta maalesef vatandaşlarımızın korkularını artıran beyanatlar ve haberler türemektedir. Deprem 3 bilinmeyenli denklem gibidir. Ne zaman, Nerede ve Hangi büyüklükte olacağını ortaya koyan bir teknoloji henüz gelişmemiştir. Bundan dolayı boş hurafelere inanmalarını rica ediyorum. İzmir tektonik yapısı itibari ile depremlerin sıklıkla yaşadığı ve yaşayacağı bir ildir. Bu gerçek hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz