Haberimport.com

Eskişehir’de Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık uygulanacak

Eskişehir’de Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık uygulanacak
28 Ağustos 2019 - 23:29

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Türkiye’de bir ilke daha imza atarak başladığı ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ uygulaması kadınlar tarafından büyük takdir topluyor. Uygulama sayesinde kadınlar belirli saatlerde durak beklemeksizin istedikleri yerde otobüslerden inebiliyor.

Büyükşehir Belediyesi, ülke genelinde meydana gelen taciz ve tecavüz olaylarına karşı Türkiye’de bir ilke daha imza atarak başlattığı ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ uygulamasına devam ediyor. 2016 yılında 3 hatta pilot uygulama olarak başlayan, 2017 yılında ise tüm hatlarda geçerli olan bu projede kadın yolcular 22.00 ve 24.00 saatleri arasında otobüslerden durak beklemeksizin istedikleri yerde inebiliyor. Uygulamaya 2016 yılında başladıklarını hatırlatan belediye yetkilileri, uygulama ile ilgili olarak çok olumlu dönüşler aldıklarını belirttiler. Uygulamanın ilk kez Eskişehir’de hayata geçtiğini belirten yetkililer, daha sonra İstanbul, İzmir gibi kentlerin de bu uygulamaya geçtiğini hatırlattılar.

Başkan Büyükerşen kadınlara her alanda pozitif ayrımcılık uygulamaya devam edeceklerinin altını çizerek “Ülkemizde geçtiğimiz günlerde asla duymak ve görmek istemeyeceğimiz bir vahşet yaşandı. Emine Bulut ve kızı için artık söylenecek sözlerin hiçbir anlamı yok. İsyan etmek, tepki göstermek artık bu olayların önüne geçmemize yetmiyor. Devletin ilgili kurumları kadın cinayetlerini önlemek için radikal kararlar almalı ve bunları derhal uygulamaya koymalı. Bizler de yerel yönetimler olarak kadınlara pozitif ayrımcılık tanıyacağımız uygulamalar ve projeler geliştirmeliyiz. Eskişehir’de bunu Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimiz ve Eşitlik Birimimizin çalışmaları ile yapmaya çalışıyoruz. Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimizde kadınlara ücretsiz olarak psikolojik, hukuki ve sağlık alanında danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca kadınları güçlendirecek eğitim ve seminerlerimiz aralıksız devam ediyor. Bunun yanı sıra 2016 yılında Ulaştırma Daire Başkanlığımızın Eşitlik Birimi ile ortaklaşa hayata geçirdiği uygulama sayesinde kadınlar saat 22.00 sonrası otobüslerden durak beklemeksizin istedikleri yerde inebiliyorlar. Bu uygulamanın diğer kentlerimizde de yavaş yavaş uygulanıyor olması bizleri son derece sevindiriyor” dedi.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz