Haberimport.com

Fındık Timleri Sahaya İniyor

Fındık Timleri Sahaya İniyor
9 views
16 Eylül 2019 - 20:59

Ordu Valiliği himayesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi’ Ordu’da uygulanmaya başlayacak. Proje kapsamında kurulacak 35 tim yardımıyla il genelinde örnek fındık bahçeleri oluşturulacak.

Proje hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “İlimizin en önemli tarımsal ürünü fındık olup, ilimiz de 125 bini aşkın üreticimiz tarafından fındık tarımı yapılmaktadır. Dünya fındık üretiminin yüzde 25’i sadece ilimiz üreticileri tarafından karşılanmaktadır.

İlimiz için bu kadar önemli olan fındıkta, doğru uygulamaları yaygınlaştırarak verim ve kaliteyi artırmak, dolayısı ile üreticilerimizin fındık üretiminden daha fazla gelir elde edebilmelerini sağlamak amacıyla Ordu Valiliğimiz himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından ‘Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçe Oluşturulması Projeleri’ uygulanmıştır. Bu projeler ile birlikte her ilçemizde örnek bahçeler oluşturulmuş ve bu bahçelerimizde dekara verim 250-350 kg’a ulaşmıştır. Bu rakamlarda bize doğru bir budama ve gübreleme ile verimin ne kadar arttığını açık bir şekilde göstermektedir. Oluşturulan örnek bahçelerimiz üreticilerimiz tarafından benimsenmiş ve ilimiz genelinde 2 binin üzerinde örnek bahçe tesis edilmiştir. Şimdi ise hedeflerimiz daha yukarı taşınacak ve kapsam olarak çok daha geniş bir proje hayata geçirilecektir. Bu kapsamda Ordu Valiliğimiz himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ‘Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi’ ilimizde uygulanmaya başlayacaktır.

Proje kapsamında kurulacak olan 35 tim vasıtasıyla ilimiz genelinde bulunan her mahallede örnek fındık bahçeleri oluşturulacaktır. Projenin uygulanmasında kullanılacak olan alet ve makinaların (budama makası, budama testeresi, ilaçlama motoru vs.) tamamı Ordu Valiliğimiz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından karşılanacaktır” diye konuştu. (BSHA)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin