Haberimport.com

Fotoğraf 51 yaşamın sırrını arıyor

Fotoğraf 51 yaşamın sırrını arıyor
29 Ocak 2019 - 23:56

Funda Eryiğit, Cem Avnayim, Orçun Soytürk, Selahattin Paşalı, Bahadır Efe, Barış Arman, Korhan Soydan ve Kemal Kayaoğlu’nun oynadığı yeni tiyatro oyunu “Fotoğraf 51” yaşamın sırrını çözmek için hayatını adayan İngiliz kimyager Rosalind Franklin’in gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

insanın yapı taşı olan DNA’nın tarihteki ilk net fotoğrafını x-ışınları ile görüntülemeyi başaran bilim insanı Rosalin Franklin ve aynı yola hayatlarını adayan bir grup bilim adamının öyküsü “Fotoğraf 51” ile tiyatro severlerle buluşuyor.
“Fotoğraf 51” yönetmenliğini Çağ Çalışkur, çevirmenliğini Hira Tekindor, yazarlağını ise Anna Ziegler üstleniyor.

TARİH:

3-4-8-9 Şubat saat 20:30

16-23-24 Şubat saat 17:00

Bilet Fiyatı: Tam : 75 TL / Öğrenci: 55 TL

Yazan: Anna Ziegler

Çeviren: Hira Tekindor

Yöneten: Çağ Çalışkur

Yardımcı Yönetmen: Ali Tunç

Dekor ve Işık Tasarımı : Kerem Çetinel

Kostüm Tasarım: Nihal Kaplangı

Fotoğraf: Ayşegül Karacan

Mekan Yönetimi: Şevval Çakır

Proje Ekibi: Elif Bekar, Aybek Aras, Selin Seber, Ecem Karaağaç, Esen Maçoro, Hakan Yasin Kirez, Kemal Derya Eşen

Oynayanlar: Funda Eryiğit (Rosalind Franklin), Cem Avnayim (Maurice Wilkins), Orçun Soytürk (Ray Gosling), Selahattin Paşalı (James Watson), Bahadır Efe (Francis Crick),
Barış Arman (Francis Crick), Korhan Soydan (Donald Caspar), , Kemal Kayaoğlu

Oyun Hakkında:

Fotoğraf 51, DNA, x-ışınları, fosfatlar ve hırslı bir yarışın ortasında ‘yaşamın sırrını’ bulmaya çalışan bir grup bilim insanını anlatıyor. Bunu yaparken de insanı kusurlu kılan özellikleri, denklemin parçası haline getiriyor. Mesela, bilim insanlarının çok iyi bildikleri bir şey var: Bilim ne kadar kesin değerler üzerine kurulu olsa da, onu yapan kişilerin seçimlerinden, yeteneklerinden, karakterlerinden, korkularından, hatta aşklarından bağımsız düşünülemez.