Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali perde dedi

Bu haber 11 Mart 2018 - 4:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak üzere kurulan Filmmor Kadın Kooperatifi, bu yıl Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin 16.’sı için perde dedi. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen galada kadın sinemacılar, aktivistler, sanatçılar, akademisyenler, yazarlar ve siyasetçiler katıldı.

İstanbul’dan Trabzon, İzmir, Antalya, Bodrum, Mersin, Adana, Diyarbakır dahil 8 şehirde kadınlarla buluşacak olan festival baharı 10 Mayıs’ta Filmmor’un ardından, Uçan Süpürge ile devam edecek.

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde izleyiciler “kadın yönetmenlerin” “kadın filmlerinden” öte, sinemaya ve hayata farklı kadrajlar açan kadınların, 21. yüzyılın ustalarının “sinemayla dansını” izleme olanağı bulacak. Türkiye ve dünyadan 48 filmle birlikte söyleşiler, atölyeler, toplu gösterimlerle dolu dolu bir program sunacak festival bu yıl: “Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş” dedi.

Melek Özman: Festival hepimize, her şeye rağmen mümkünün olduğunu gösteriyor

Şirin Tekeli videosu ile başlayan gecede Festival Koordinatörü Melek Özman açılış konuşmasında “Zor zamanlar geçiriyoruz ama bir aradayız. Her şeyin mümkünlüğün gösteren bir festivalde, 16. kez burada, sizinle olmaktan çok mutluyuz. Sinemada buluşmak, kendimize vakit ayırmak, birbirimizle buluşmak umarım hepimize iyi gelir. Festivalde, bu yıl Festival Baharı’nda 8 şehirdeyiz, Filmmor’un ardından Uçan Süpürge var. İki buçuk ay boyunca Kadın Filmleri Festivali var, Festival Baharı var, kadınlar var, kadınların sineması var.” dedi.

Alin Taşçıyan: Bir arada olmak, korkmamak, susmamak ve hayata ara vermemek çok önemli

Festival Programa Danışmanı Alin Taşçıyan festivale dair “Öncelikle bütün destekçilerimize çok teşekkür etmek isterim. Konuklarımıza da burada oldukları için tek tek teşekkür ederiz.” dedi ve “Bir arada olmak, korkmamak, susmamak ve hayata ara vermemek çok önemli. O yüzden filmlerimizi gösteriyoruz, yoğun biçimde gösteriyoruz. Korkmayın bir araya gelelim, hayatın bu güzel tarafını da sürdürelim”in altını çizdi.

15 yıldır kadınların yarışma değil dayanışma diyerek yarışmasız olarak süren festivalin “Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü” Ölçek filmiyle Emine Gezici Üstündağ’a verildi.

Emine Gezici Üstündağ: Cam Tavan Bizim Beynimizde ve Sadece Camdan, Kırılmaz Değiller

Emine konuşmasında cam tavanların biraz da kafamızda ve sadece camdan olduğunu belirterek “Buradan kendime ve sizlere hatırlatmak istiyorum. Bu cam tavanlar kırılmaz değiller, imkansız değil kırmak. Daha önce hiç film yapmamıştım, geçen yıl filmimi yaparken bu ödülü alacağımı hayal edemezdim. İlk filmimdi ama yapmaya devam edeceğim, bir hikaye anlattım ve o hikayeyi dinleyen birileri var. Neden daha fazla hikaye anlatmayalım ki?” dedi.

21. Yüzyıl Sinemada da Kadınların Yüzyılı Olacak

21. yüzyıl sinemada da kadınların yüzyılı olacak diyen Filmmor Festival Ekibi, açılışa katılan yönetmenler Roqiye Tavakoli, Nicola Sangs, Lulu Keating, Emine Gezici Üstündağ, Neslihan Siligür ve Beril Ece Güler ile festivali açtı.

Kadınların Sineması, Kadınların Festivali

Filmmor Kadın Kooperatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Kadın Emeği Kolektifi Derneği, Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ve Adana Kadın Platformu dayanışması ile 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 8 şehirde, 2 ay boyunca tüm gösterimler ve etkinliklerini, bu yıl da ücretsiz olarak kadınlarla buluşturacak.

Festival Programından Bilgiler

Film programında; Kadınların Sineması; Komşu Komşunun Filmine Muhtaç seçkisi; Kadınlar Vardır; Bedenimiz Bizimdir: Cinsel Taciz; Cins-iyet-ler; Toplu Gösterim: Fiona Tanbölümleri altında gösterilecek filmlere ek olarak Çocuklara Özel Seans var.

Etkinliklerde ise Kendine Ait Biz Cüzdan: Yeni Kuşak Kadın Yapımcılar ve Vakti Geldi: Film Endüstrisinde Cinsel Taciz panelleri, Kısa Film Atölyesi, Feminist Bellek: Kate Millett ve Şirin Tekeli özel etkinliği ön plana çıkıyor. Kadınlar Vardır forumunda sinema sektörü bileşenleriyle buluşmalar ve söyleşiler düzenlenecek.

Ajandanıza Şimdiden Not Edin

Programı, katılımcıları, etkinlikleri ve film atölyeleri her yıl merakla beklenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 16. yılında da kadınlarla buluşmak için gün sayıyor. Festival şehirler ve tarihleri;

İstanbul, 10-17 Mart;

Antalya, 23-25 Mart;

İzmir, 30 Mart-1 Nisan;

Trabzon, 6-8 Nisan;

Bodrum 13-15 Nisan,

Mersin 20-22 Nisan,

Adana 27-29 Nisan,

Diyarbakır, 4-6 Mayıs.

Filmmor’un ardından, Festival Baharı; Uçan Süpürge ile 17 Mayıs’a kadar sürecek.

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, kadınlar, 8 şehirde, yeryüzünde konuşulan yüzlerce dilde, yüzlerce yönetmenden 48 film izlemenin yanı sıra; sözlerini, yollarını, düşlerini, masallarını, şiirlerini, öykülerini, şarkılarını, umutlarını, dirençlerini, deneyimlerini ve üretimlerini paylaşma imkanı bulacak

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.