Hayat Kurtarmak İçin Yarışacaklar

Medicana Sağlık Grubu’nun organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliği, 20 Ekim Pazar günü Caddebostan Sahili’nde gerçekleştirilecek. Halka açık olarak bu yıl 5. kez düzenlenecek koşuda yüzlerce İstanbullu, Türkiye genelindeki 26 binin üzerinde organ nakli bekleyen hasta için yarışacak.

Medicana Sağlık Grubu, 3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında düzenlediği “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız – Run For Life” koşusuyla, organ nakil ihtiyacı olan yüzlerce hastaya umut olmayı hedefliyor. Organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen yarış kapsamında, gönüllüler organ bağışı da yapılabilecek.

Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya: “Organ bağışı farkındalığı oluşturmak için Medicana’nın amatör ruhuyla ve gönüllülük esasıyla, sporu da içine katarak bir organizasyon düzenlemeyi istedik. İlk olarak İstanbul Valiliği ve Kadıköy Belediyesi ile görüştük ve desteklerini rica ettik. Ne mutlu ki bize olumlu bir dönüş alabildik ve 5 yıl önce, bahsettiğim amatör ruhla ve inançla ‘Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız’ etkinliğini düzenlemeye başladık.” şeklinde konuştu. Bu güne kadar organize ettikleri tüm koşularda, İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin, Kadıköy Belediyesi’nin, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün desteğini esirgemediğini söyleyen Kaya, ‘Organ bağışı farkındalığını oluşturabilmemiz için bu destekler çok önemliydi.” dedi.

Medicana Sağlık Grubu önderliğinde bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek etkinlik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Spor Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türk Kızılayı, TÜRKÖK ve Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek. Etkinliğin medya sponsoru Numberone Medya Grubu. Ayrıca koşunun Co–Sponsorları MBA okulları, Fenerbahçe Üniversitesi, Kent Fm, Carnaval Turco Ritm Grubu, Pembe Pist, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel, Dardanel, Sanica, Sofra Grup Compass Group, TNC İletişim Danışmanlığı, İstanbul Organ Nakli Derneği de etkinlikte yerlerini alacak.

“Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliğinde katılımcılar, 20 Ekim Pazar günü Caddebostan Sahili’nde kurulacak 5 km’lik bir parkurda koşacak. Yarışı ilk üçte tamamlayan katılımcılara altın, gümüş ve bronz madalya verilecek.

Organ Bekleyen Hastalara Destek Olabilirsiniz

20 Ekim Pazar günü düzenlenecek “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız – Run For Life” koşusunda organ bağışında bulunmak isteyenler etkinlik alanında kurulacak İstanbul Organ Nakli Derneği standında organ bağışı konusunda bilgi edinebilecek ve dileyenler organ bağışı yapabilecekler.

Organ bağışı ile ilgili açıklama yapan Medicana Sağlık Grubu Organ Nakli Bölüm Başkanı ve İstanbul Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer organ bağışının nasıl yapıldığını şu sözlerle anlattı: “Organlarını bağışlamak isteyen kişilerin tek yapması gereken, bir sağlık kurumuna gidip 2 şahit eşliğinde verilen formu doldurmak. Herhangi bir hastalık taşıyor olmak organ bağışlamaya engel değildir. Çünkü organ nakli, hangi organınıza ihtiyaç duyulacağı ile alakalıdır. Sağlıklı olan tüm organlar nakil için kullanılabilir.” Tuncer, geçen yılki farkındalık koşusundan sonra organ bağışının artış gösterdiğini söyledi.

Organ nakli hakkında bilimsel verilere dayalı olarak konuşmasına devam eden Prof. Dr. Tuncer, geçtiğimiz yıl 2200 beyin ölümü bildirimi yapıldığına, ancak sadece % 20’sinin organlarını bağışladığına dikkat çekti ve ekledi: “Bir insan organlarını bağışladığında aslında 8 kişinin hayatını kurtarmış oluyor. Bu sebeple insanların organ bağışı konusunda hassas davranması ve organlarını bağışlaması gerekiyor.”

Tarih : 20 Ekim Pazar

Saat : 10:00 – 12:00

Yer : Caddebostan Sahil Migros Önü