Haberimport.com

Holokost ile Yüz yüze Sergisi açılıyor

Holokost ile Yüz yüze Sergisi açılıyor
24 Ocak 2019 - 17:31

Yusuf Tolga Ünker’in Yad Vashem ve United States Holocaust Memorial Museum’dan aldığı izinle renklendirdiği 1939-1945 döneminde meydana gelen olaylar dizisini ve gerçekliği gösteren Holokost fotoğraflarından oluşan sergi Alman Konsolosluğu’nun sponsorluğunda 24 Ocak 18:00’de  500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nde 18.00’de yapılacak kokteyl ve konuşmaların ardından açılacak.

Açılışta Renan Koen, Holocaust Remembrance & Before Sleep çalışmasından eserlerle dinleyiciyle buluşacak. Sergi 30 Mart tarihine kadar gezilebilecek. Sergide, Yusuf Tolga Ünker’in renklendirme yaptığı 59 fotoğrafın yanı sıra fotoğraflardan yola çıkarak yaptığı suluboya ve kara kalem çalışmaları da yer alacak.

Yusuf Tolga Ünker’in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek “Asla unutmamak ve unutturmamak için, bir daha yaşanmaması için, görmezden gelinmemesi, sadece bakılıp geçilmemesi için” hazırladığı sergi 30 Mart 2019’a kadar görülebilir. Müze Cumartesi günleri hariç Pazartesi-Perşembe 10:00-16:30, Cuma 10:00-13:00, Pazar 10:00-14:00 saatleri arasında açıktır.

Yusuf Tolga Ünker’in “Holokost ile Yüz yüze” projesine başlama nedenini “Önemli olan nokta  Holokost’a neden bakılması gerektiğidir. İnsanların, kaçamak bakışlarla fotoğraflara bakıp “ne acı” diyerek yüz çevirmeyi tercih ettikleri bir gerçek. Bu fotoğraflar renklendiklerinde acının yanında insanın insana yaptıklarını görmelerine neden olduklarından dolayı bazıları bundan korkmakta ve bu nedenle de görmek istememektedirler. Tam da bu nedenle fotoğrafları renklendiriyorum. Aslen onları renklendirmek yerine boyuyorum çünkü renkli olduklarında daha güncel ve bugüne aitmiş, sanki hepimiz şu an bu şiddeti yaşıyormuşuz gibi acımasız, tehditkâr ve korku verici gözüküyorlar. Projeyi gerçekleştirirken düşündüğüm tek şey, bu acı olayın asla bir daha tekrarlanmaması gerektiğiydi. Holokost’u bilen bilmeyen herkesin bu büyük acıları yaşamış olan insanlara, yaşadıklarına yakınlık göstermelerini sağlamanın yanı sıra özellikle yeni nesillerin geçmişteki olaylara karşı bilinç ve duyarlılık oluşturmalarını sağlamaktı. Amacım bakılmak şöyle dursun görülmek istenmeyeni insanlara sunmak ve seyirciyi baktığı güvenli alandan çıkararak dehşetin içine çekip rahatsız etmek.” olarak dile getiriyor.

Yusuf Tolga Ünker’in Holokost’un Görüntüleri “Visions of the Holocaust” isimli sergisi Amerika Birleşik Devletleri, Florida’da yer alan Nova Southeastern Universitesi Alvin Sherman Kütüphanesi’nde Kasım 2018’de sergilenmişti. Amerikadaki sergi Amerikada Nova Southeastern Üniversitesi’nde. Holocaust Learning and Education Fund, Inc. tarafından sunulan “Visions of the Holocaust” renkli Holokost dönemi görüntüleri sergisi izleyenler üzerinde güçlü ve duygusal bir izlenim bıraktı. İnsanların daha önce bu şekilde görmediği bu korkunç görüntülerin renklendirilmesi izleyicilerin daha gerçekçi hissetmesini sağlıyor ve izleyiciyi görüntüye çekiyor.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz