Haberimport.com

IST Festival’in ilk yurt dışı edisyonunun duyurusu yapıldı

IST Festival’in ilk yurt dışı edisyonunun duyurusu yapıldı
15 Şubat 2019 - 2:14

ISTANBUL’74’ün kurucuları Demet Müftüoğlu Eşeli ve Alphan Eşeli, Dünyaca ünlü moda markası Fendi ailesinin dördüncü kuşaktan üyesi Delfina Delettrez Fendi ve döneminin en önemli İtalyan sanatçıları arasında gösterilen Nico Vascellari’nin ortak küratörlüğünde hayata geçecek olan IST. 19 ROME, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yaratıcı isimlerini Haziran ayında Roma’da buluşturmaya hazırlanıyor.

IST. Festival’in ilk yurt dışı edisyonunun duyurusu için 7 Şubat’ta New York’taki Waverly Inn restoranda Demet Müftüoğlu Eşeli & Alphan Eşeli ve Delfina Delettrez Fendi & Nico Vascellari ev sahipliğinde bir yemek düzenlendi. Yemeğe katılanlar arasında Waris Ahluwalia, Anja Rubik, Bee & Francesco Carrozzini, Johan Lindeberg, Paul & Sophie Sevigny, Alexandra Agoston, Chris Colls gibi isimler vardı.

Multidisipliner bir sanat ve kültür festivali olarak üç gün boyunca şehrin farklı mekanlarında herkesin katılımına açık olarak düzenlenen ve farklı sanatsal ifade araçlarının yer aldığı IST. Festival, dünyanın en heyecan verici kültürel etkinlikleri arasında yer alıyor.

Bu yılki festivalin teması “Hakikat Sonrası Çağda Sanatsal İfade” olarak belirlendi. İçinde yaşadığımız sürekli değişim halindeki fiziksel ve dijital ortamlara odaklanan IST. 19 ROME, bizi çevreleyen yaşam alanlarındaki bu sürekli değişimin yaratıcı zihni ve onun sanatsal ürünlerini etkileme biçimlerini araştırmayı amaçlıyor. Gerçeklik ve simüle edilmiş gerçeklik arasındaki varoluşsal mücadele, festivalde günümüzün kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla yorumlanacak.

ISTANBUL’74 tarafından 2010’dan beri düzenlenen ve her sene merakla beklenen IST. Festival; sanat, film, moda, tasarım, mimari, performans, müzik ve edebiyat gibi alanlardan önde gelen pek çok ismi kültürlerarası diyaloglara öncülük etmek, geniş bir izleyici kitlesiyle açık bir tartışma ortamında buluşarak yaratıcılık ve inovasyonun kültüre olan etkisini değerlendirmek üzere bir araya getiriyor. Üç gün boyunca süren paneller, konuşmalar, gösterimler ve sergilerin yer aldığı festival, sanatçılar ve toplum arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor.

Ses getiren festivalin geçtiğimiz yıllardaki katılımcıları arasında; Gore Vidal, Zaha Hadid, Harvey Keitel, Abel Ferrara, Stephen Frears, Terry Gilliam, Tilda Swinton, Serra Yılmaz, Franca Sozzani, Ferzan Özpetek, David Adjaye, Peter Beard, Anton Corbijn, JR, Zülfü Livaneli, gibi isimler yer alıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.