Köy Okulları Değişim Ağı’nın (KODA) tasarladığı ve yürüttüğü, Sabancı Vakfı’nın ana desteği ile sürdürülen, Dalyan Vakfı ve EMpower Vakfı tarafından desteklenen Çocuk Atölyeleri Programı, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile bu yıl tekrar uygulanıyor. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencilerinin Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında, öğrencilerin köy okullarında uygulama yapmalarını ve birleştirilmiş sınıflarda öğretmenlik deneyimi kazanmalarını hedefleyen programın tanışma dersi gerçekleştirildi. Açılış dersi, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Çavaş ve Araştırma Görevlisi Ceren Alaçam Akşit, İzmir İl Milli Eğitim ve KODA saha sorumluları Zeliş Kurt ve Mehmet Ateş, KODA Çocuk Atölyeleri Koordinatörü Gökçen Karaman ve öğrenciler katılımı ile gerçekleşti.

KODA Çocuk Atölyeleri Koordinatörü Gökçen Karaman ise köy okullarının eğitim niteliğini artırmak üzere araştırmalar yaptığını ve bu süreçte sıklıkla duyduğu cümlenin “Eğitim fakültelerinde uygulama dersi yapmıyoruz ve köy okulu, birleştirilmiş sınıf nedir hiç bilmeden köye atanıyoruz.  Bu zorluklarla nasıl başa çıkacağımızı bilmiyoruz” şeklinde olduğunu belirtti. Karaman, “Bu sebeple eğitim fakülteleriyle görüşüp, il müdürlükleriyle protokol imzalayıp öğretmen adaylarıyla köy okullarındaki öğrencileri bir araya getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Program kapsamında 25 sınıf öğretmenliği öğrencisi Kemalpaşa ve Buca’da bulunan dört farklı köy okuluna giderek atölye çalışmaları ve gözlemler yapacak. Öğretmen adaylarının dönem boyu üniversitede atölye çalışmaları yapacakları derslerin yanı sıra, köy ziyaretleri ve köy okullarında yürütülecek 6 atölye uygulaması bulunuyor.