Haberimport.com

Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesinden Kadın ve Şiir Etkinliği

Karşıyaka Belediyesi, Kadın ve Şiir konulu etkinlikle kadınların şiirlerdeki yansımasının izini sürecek bir etkinlik gerçekleştirecek 8 Eylül Cumartesi günü.

Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesinden Kadın ve Şiir Etkinliği
06 Eylül 2018 - 23:57

Karşıyaka Belediyesi 8 Eylül 2018, cumartesi günü saat 14.00’te Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezinde gerçekleştireceği “Türk Edebiyatında Şiir ve Kadın” adlı etkinlikte, insanî duyarlığa, kadın duyarlığının önemine vurgu yapıyor; duygularını yitirmiş Dünyayı sorguluyor.

Gülten Akın’ın “Şiir duyarlılık isteyen, duyargalarını dünyaya açmayı gerektiren bir şey. Erkeklerin de, kadınlara en yakın olanları şiir yazar, duyarlı olanlar, ince olanlar…” yargısından yola çıkarak; günümüz insanını yaşananlara karşı uyarmayı amaçlıyor.

Bu etkinlikte, 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunda sadece 11 şair kadının yetişmesine karşı, 95 yıllık Cumhuriyet döneminde onlarca şair kadının çıkmasına dikkat çekilerek, Cumhuriyet’in erdemleri ortaya konulacak. Kadın, kadın duyarlığı temaları çerçevesinde Veysel Çolak, Zübeyde Seven Turan ve Seval Arslan yapacakları konuşmalarda “Kadından şair olmaz.” diyenlerin bu yargılarının boşluğunu ortaya koyacaklar.

Gülten Akın’ın, “Şiir bizim eski suç ortağımız / Biz ne işledikse onunla işledik” dizeleri odağında, Türk halkının şiirle yaşayan, şiirle düşünen, şiirle âşık olan, şiirle dünyayı algılayan bir toplum olduğu, ama 1980’den sonra şiirden uzaklaştığı tespiti yapılarak, bunun sosyolojik nedenleri araştırılacak.

Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesi katılımcılarının şiir sunumlarıyla etkinlik tamamlanacak. “Şiirin dışında üşürsünüz!” diyen, tüm halkımızı etkinliğe; daha doğrusu şiire, insani duyarlılığa davet eden bir etkinlik. Herkese açık ve ücretsizdir.

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz