Haberimport.com

Kimlik, Ehliyet ve Pasaport’ta aynı gün randevu

Kimlik, Ehliyet ve Pasaport’ta aynı gün randevu
24 views
06 Mayıs 2019 - 16:32

İçişleri Bakanlığı tarafından nüfus müdürlüklerinde artırılan kapasite ve personel sayısı ile artık randevu alma süreleri kısalıyor. Daha önce yoğunluktan dolayı 61 güne kadar uzayan randevu süreleri bu adım iel birlikte bir güne düşürüldü. Yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevu alabilecek.İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 2 Nisan ayında kimlik, sürücü belgesi, pasaport 3’ü Bir Yerde uygulamasını hayata geçirmiş, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmişti. Böylece kimlik, sürücü belgesi, pasaport tek bir yerden il, ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştı.

KAPASİTE VE PERSONEL ARTTIUygulama ilk başladığı günlerde vatandaşların yoğun talepleri, randevu sürelerinde aksamalara neden oldu. Yoğun talep yüzünden büyük şehirlerde, 61 güne kadar uzayan sürelere randevular verildiği saptandı.İçişleri Bakanlığı bu uzamalar sebebiiyle, randevu sürelerinin uzaması sonucunda oluşan vatandaş memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmak için nüfus müdürlüklerinin kapasitesi ve personel sayısını artırdığını duyurdu.

1 GÜNDE RANDEVUNüfus müdürlüklerinin kapasitesinin artırılmasıyla birlikte 61 güne kadar uzayan randevu süreleri sona erdi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler de dahil olmak randevu süresi 1 güne düşürüldü. Böylece kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevularını alabilecekler.Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenlerin yeni sistem ile birlikte randevu tarihi ve saatini de kendisi belirleyeceği açıklamalar arasında yer aldı. Ayrıca 65 yaş önceliği ile yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabilecekler.

ACİL DURUM RANDEVUSUAcil durumlar sebebiyle randevu almak isteyenlere nüfus müdürlüklerinde verilen randevusuz kota sayısında da 4 kat artışa gidildi.

GÜNDE 80 BİN BAŞVURUNüfus müdürlükleri, mevsimsel ve dönemsel farklılıklarla birlikte 3 belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alındığını, en yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra yapıldığını ve bu rakamın 172 bin olduğunu açıkladı.

2 GÜNDE TESLİMUygulama ilk başladığı zamanlarda belgeler başvuru sahiplerine İstanbul, Ankara ve İzmir’de ortalama 10 günde teslim edilirken, şu anda İstanbul ve Ankara’da başvuru tarihinden itibaren ortalama 2 gün; İzmir’de ise ortalama 3 gün içerisinde belgeler sahiplerine ulaşıyor.