Haberimport.com

Koku uzmanlığı resmen meslek oldu

Koku uzmanlığı resmen meslek oldu
28 Şubat 2019 - 13:38

Koku Kültürü Derneği, 25 Şubat’ta İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde koku kültürüne dair çok önemli bir müjde verdi. Etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ve Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül, “Koku ve Kültür” isimli etkinlikte Türkiye’de koku uzmanlığının resmen bir meslek olarak kabul edildiğini duyurdu. Söyleşiye ünlü tarihçi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı Doç. Dr. Emel Ergül ve Fotoğraf Sanatçısı Taner Yılmaz katıldı. Etkinlikte gerçekleşen “Koku ve Doku” sergisi hem görüntüsü hem de kokusuyla gönülleri fethetti

Koku Kültürü Derneği, 25 Şubat pazartesi Türk koku kültürünün tüm dünyada tanınması için önemli bir ilke imza attı. İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde saat 14.00-18.00’de düzenlenen “Koku ve Kültür” isimli etkinlikte Türk koku kültürünün dünyada hak ettiği yere ulaşmasına sağlayacak önemli bir haber verildi. Koku Kültürü Derneği’nin kurucusu Bihter Türkan Ergül ile etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy, koku uzmanlığının artık resmen bir meslek olarak kabul edildiğini kamuoyuyla paylaştı. Koku uzmanlığının meslek hâline getirilmesi ve standartlarının belirlenmesi Koku Kültürü Derneği çatısı altında gerçekleşti. Mesleki standartlar, Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Koku Kültürü Derneği Kurucusu Bihter Türkan Ergül ve Koku Kültürü Derneği Başkanı Deniz Çelik’in büyük uğraşları sonucu belirlendi.

Kültür Bakanlığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Turizm Müdürlüğü’nün değerli destekleriyle gerçekleşen etkinliğe yoğun katılım gerçekleşti. Basının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Bihter Türkan Ergül buhur terkip etti. Etkinlik,  koku ve İstanbul’un en gözde tarihi mekanlarının buluştuğu “Koku ve Doku” sergisinin açılışıyla başladı.

Ünlü oyuncu Asuman Dabak’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül, ünlü tarihçi Prof. Doktor Ayten Altıntaş, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doçent Doktor Aytuğ Altundağ, Fotoğraf Sanatçısı Taner Yılmaz ve Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı Doçent Doktor Emel Ergül koku, kültür ve sağlık ilişkisi hakkında çok önemli bilgiler paylaştı. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu da tebrik telgrafı çekerek etkinliğe dair sevinçlerini ve desteklerini dile getirdi. Koku Kültür Derneği’nin yaptığı projede desteklerini esirgemeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürü Halil İbrahim Şan da programa katıldı.

Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Antik Yunan, Roma, Urartular ve Hititler gibi kadim uygarlıkların koku kültürünü tüm dünyaya yaymayı misyon edinen dernek, koku uzmanlığının resmi bir meslek olarak tanınması için büyük bir uğraş verdi. Dünyaca ünlü Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül başka bir müjdeyi daha duyurdu. Derneğin “Koku Uzmanlığı Eğitim ve Sertifikasyon Programı” düzenleyeceğini duyuran Ergül, Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyuracak parfüm tasarımcılarını yetiştirmek için çalışacaklarını söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz