Konak Tramvayı hakkında taksiciler bilgilendirildi

Bu haber 18 Şubat 2018 - 16:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deneme seferlerinin sürdüğü Konak Tramvayı ve trafikte başlayacak yeni dönem hakkında taksicileri bilgilendirdi. Raylı sistemin büyümesiyle kentin merkezine özel araçlarla gelmenin cazibesini yitireceğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Aktarma noktalarındaki otoparkları çoğaltarak, kent merkezine daha çok raylı sistemle gelinmesini sağlayacağız. Sizler de trafikte beklemeyerek ve kısa mesafede çalışarak karlılığınızı artıracaksınız” dedi.

TAKSİCİ ESNAFINA BİLGİ VERİLDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye duyarlı, modern ve konforlu bir kent içi ulaşım adına başlattığı tramvay yatırımının Konak etabında da mutlu sona ulaşıldı. Ulaşım sektörünün önemli unsurları arasında yer alan taksici esnafı, deneme seferlerinin sürdüğü Konak Tramvayı ve trafikte başlayacak yeni dönem hakkında bilgilendirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyeleriyle bir araya geldi. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda tramvaylı yaşamın kent trafiğine etkileri, Halkapınar-Üçkuyular aksında oluşacak yeni trafik düzeni ve taksici esnafının bu süreçten ne yönde etkileneceği konusunda çeşitli sunumlar yapıldı. Tramvay teknolojisinin karbondioksit emisyonu açısından en düşük seviyelerde hizmet veren ulaşım sistemi olduğu ve güzergahtaki otobüslerin çekilmesiyle kentteki trafik yoğunluğunun azalacağı dile getirildi.

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanı Kader Sertpoyraz ile Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon da birer sunum yaptı.

Kimseyi mağdur etmiyoruz

Yapılan sunumların ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, taksici esnafının da bir kamu görevi yaptığını belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimdeki 14 seneyi bir ay sonra dolduracağım. Yaptığımız işlerde hep şuna bakıyoruz: Vatandaşımıza iyilik mi yapıyoruz, kötülük mü yapıyoruz? Kaçınılmaz olarak bazı projelerden mağdur olacak vatandaşımıza, ne gibi bir olanak sunabileceğimize bakıyoruz” diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Dünyanın önemli metropollerinde olduğu gibi, kentin merkezine özel araçlarla gelinmesi cazibesini yitirecek, yitirmeli de.. Göreve geldiğimde 11 km. metromuz vardı. Şimdi tramvayla birlikte 180 km. raylı sistemimiz var. Konak Tramvayı’nın sefere başlamasıyla, hemşerilerimizi kent merkezine daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli getirme olanağımız artacak. Aktarma noktalarındaki otoparkları çoğaltarak, kent merkezine daha çok raylı sistemle gelinmesini sağlayacağız. Sizler de trafikte beklemeyerek ve kısa mesafede çalışarak karlılığınızı artıracaksınız. 90 dakika aktarma Türkiye’de ilk defa İzmir’de uygulanmaya başlandı. Ve en ucuz ulaşım da şu anda İzmir’de. Dar gelirli insanlar merkeze uzak yerlerde oturuyorlar. Biz 90 dakikayla vatandaşın cebine kişi başına ayda ortalama 150 TL destek oluyoruz.”

İlçe minibüslerine çözüm arıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımız büyüyünce, 11 ilçede toplu ulaşım yaparken yasa değişikliğiyle 30 ilçe sisteme dahil oldu. Dolayısıyla Konak’taki gibi, Bornova’daki gibi diğer ilçelerin de belediyenin toplu ulaşım sisteminden, fiyat uygulamasından yararlanmak en doğal hakkı. Bunu yaptığımızı var sayalım. Belediye 1000 tane otobüs alır, bu işi başlatır. Ancak biz fiyat politikasını da dengeli bir şekilde yürüterek ve belli saatlerde bu işi yaparak, toplu taşıma yapan birlik ve kooperatiflerin durumunu bozmamaya çalıştık. Bu işi babasından, dedesinden miras olarak yapanlar var. Taksicinin durumu neyse, kooperatif bünyesindeki minibüsçü arkadaşların durumu da aynı. Biz kenti kalkındıralım gençlere iş imkanı sağlayalım derken, bu kadar arkadaşı işsiz bırakma durumuyla kararıyla karşı karşıyayız. O zaman bir sistem kurmalıyız.

Dedik ki, bir ihale yapalım. Her ilçede bir birlik veya kooperatif olsun. O ilçenin İzmir’le irtibatını, ilçe içi ve köylerle irtibatını o birlik sağlasın. İdareyi ise ESHOT sağlasın. Fakat bizim ihale mevzuatında bir problem var. Ömrü boyunca toplu taşıma yapmış kooperatifler ihaleye giremiyor. İş bitirme belgesi istendiği için, resmi bir kurumdan faturası olmayanlar ihaleye giremiyor. Ancak şirketler ihaleye girebiliyor. Bu sorunun Ankara’dan, yukarından çözülmesi gerekiyor. Ben her türlü girişimde bulundum. Fakat bizden çok esnafın dinlenme olasılığı daha güçlüdür. İşin içinden çıkamıyoruz. Bir sistem kurarsam, toplu taşıma yapan arkadaşları kendi sistemimize entegre edip bu işi yapmalarının ömrünü uzatacağız. Her zaman başkanımızla, arkadaşlarla görüşerek sizin için yapabileceğimizin en iyisi için çabalıyoruz.”

ANIK’TAN TEŞEKKÜR

Başkan Kocaoğlu’nun her zaman esnafın yanında olduğunu belirten İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık ise şöyle konuştu: “Dünyü metropollerinin merkezlerinde sadece metro, tramvay ve taksi vardır. Özel araba yoktur. Ben bu nedenle, esnaf odası başkanı olarak, tramvayın ve metronun bu şehirde yaygınlaşmasından korkmuyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Önümüzü tıkamıyorlar. Makul taleplerimizin hepsine olumlu cevap alıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.