Haberimport.com

Kurul Kalesinde 12 ay kazı çalışması yapılacak

Kurul Kalesinde 12 ay kazı çalışması yapılacak
145 views
15 Şubat 2020 - 10:09

2 Bin yıllık Kibele Heykelinin de bulunduğu alan olan Kurul Kalesi’nde bundan sonra 12 ay süreyle kazı çalışmaları yapılacak.

Önceki dönemlerde sadece yaz döneminde kazı çalışmalarının yapıldığı ve 2 bin yıllık Kibele Heykelinin bulunmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çeken Kurul Kalesi’nde bundan sonra 12 ay süreyle arkeolojik kazı çalışmaları yapılacak.

2010 yılından itibaren düzenli kazı çalışmalarının yapıldığı Kurul Kalesi’nde Kibele Heykelinin yanı sıra birçok tarihe eserde ortaya çıkartılmıştı. Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un destek ve himayesinde Kurul Kalesi’nde yılın 12 ayının çalışma yapılacağı açıklandı.

ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLAYACAK

Konuyla ilgili bilgi veren Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Önceden bilindiği gibi Kurul Kalesi’nde Yücel Şenyurt hocamızın başkanlığında okul sürelerine bağlı olarak kazı çalışmaları yapılıyordu. Şimdi Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy tarafından 44 tane kazının 12 ay satın alınmasına ilişkin talimat verildi.

Kurul Kalesinin artık 12 ay statüsüne alındığını hatırlatan Müdür Toparlak, “önümüzdeki günlerde bunun çalışmaları başlayacak. Tamamen çalışma alanın üzeri kapatılarak 12 ay kazı yapılacak” dedi. (BSHA)