Haberimport.com

Manisa ve Balıkesir Tarım Ekonomisi Organik Tarım ile Nefes Alır

Manisa ve Balıkesir Tarım Ekonomisi Organik Tarım ile Nefes Alır
20 Mayıs 2019 - 14:59

Jeofizik Mühendisinin ardından zeytine gönül veren Kroisos Zeytin ve Zeytinyağları sahibi Hikmet Bacak, sanayileşme tehdidi altındaki Manisa ve Balıkesir’in ekonomisinin organik tarım ile nefes alabileceğine dikkat çekti.

Bu iki tarım kentinde ihracata konu ürünlerde yaşanan sıkıntılar karşısında firma ve üreticilerin önlem almaya başlamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Bacak, “Tarımın beşiği iki kentimizde de organik tarımın gördüğü talep artıyor, organik tarım yaygınlaşıyor. Zeytinde, domateste üzümde organik üretimin arttığını tespit ediyorum. Sebebi de artık yurt dışına giden ürünler ister üzüm, ister domates olsun kalıntı çıkarsa geri dönüyor. Bu nedenle üreticiler ve işletmeciler ürünüm geri dönmesin diyerek yavaş da olsa organik, ilaç kalıntısı olmayan ürünlere yöneliyor. Tüketicinin talebide değişiyor. Artan talep ve üreticinin bilinçlenmesi iki tarım kentimize nefes olur” diye konuştu.

SEKTÖRDE REKABET ÇOK FAZLA

Organik tarımda işin üreticinin vicdanına ve vicdani sorumluluğuna bağlı olduğunu vurgulayan Bacak, “Üreticinin kesinlikle konvansiyonel ilaç kullanmayacağını bilmesi, kabullenmesi lazım. Önceden çek senet mi vardı. Vatandaş söz veriyordu. Organik sektörde böyle olmalı, üretici bu organik konusunu içselleştirmeli. Sevindirici olan üreticinin her geçen gün artan bilinci” dedi.

150 dönüm arazide yaklaşık 3 bin 800 zeytin ağacına sahip olduğunu, yakın bir zamanda yapacağı dikimlerle bu sayıyı 5 bine yükseltmek istediğini kaydeden Bacak, “Jeofizik mühendisiyim. Şimdi ikinci baharı yaşıyorum. Zeytinden kaçılan bir ortamda zeytin ve zeytinyağını çok sevdiğim için adım attım. Bu ürünle anılmak çok güzel. Ama ikinci baharda pek para kazanamıyorum. Çünkü ikinci baharda rekabet çok fazla. Ama buna rağmen hedefimize ulaşıyoruz. Kapasitemizi yılda yüzde 10’luk dilimler halinde artırıyoruz. Yıllık 35 ton zeytin satarken bunu 70- 80- 100 tonlara çıkarmak istiyoruz. Zeytinyağında kapasite sıkıntımız yok. Satış sıkıntımızda yok. Organik zeytinyağı sektöründe benim her yıl satışım arttı. 3- 5 ton ile başladık. Şu an 20 tonu aştık” dedi. Bacak ayrıca organik ürün daha pahalı anlayışını doğru bulmadığını belirterek organik ürünle konvansiyonel ürünler arasındaki farkın yüzde 10’u geçmediği bilgisini verdi.

ZEYTİN KORUMA KANUNU ÇIKARAN KRAL

Markalaşma süreci hakkında da bilgi veren Bacak, tarihte Karun Hazineleri olarak bilinen Lidya Kralı Kroisos’un tarihte zeytin ağacını korumaya yönelik ilk yasayı çıkaran kral olduğunu hatırlatarak şunları söyledi, “Türkiye’nin markalaşmaya, paketlenmiş ürüne ihtiyacı var. Bizde 2013’te markalaşma çalışmalarını başlattık. Hikmet zeytini, Bacak zeytini ile bu iş olmaz. Daha evrensel anlamlı olması gerekiyor. Kızım o tarihlerde 15 yaşındaydı. Zeytin koruma kanunu çıkarmış Antik Lidya Uygarlığı’nın en tanınmış kralı Kroisos ismini önerdi. Kızımla birlikte markamızda büyüdü. Temennim markamızla ihracatı da gerçekleştirmek”

(BSHA- Nihat DELİBAŞI)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz