Haberimport.com

Okullarda Z-Kütüphane Dönemi!

Okullarda Z-Kütüphane Dönemi!
25 Mayıs 2019 - 1:29

Okuma kültürünün yaygınlaştırılması, çocukların erken yaşlarda kültür ve sanat eğitimi almalarının sağlanması amacıyla ilk kez 2014’te hayata geçirilen zenginleştirilmiş kütüphane (Z-Kütüphane) sayısı ve etkinlikleri artmaya devam ediyor.

Öykü atölyesi, kitap tasarlama, tiyatro ve şiir etkinlikleri, yazarlarla buluşma, imza günleri gibi sosyal etkinlik çalışmalarıyla bir kütüphaneden fazlası olan Z-Kütüphaneler, öğrencilere hem okuma hem de hayal dünyalarını geliştirme imkanı sunuyor.

Z-KÜTÜPHANE SAYISI BİN 447 OLDU

Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde oluşturulmuş bin 447 Z-Kütüphanede; yaklaşık 1 milyon öğrenci yararlanıyor. Z-Kütüphanelerdeki eser sayısı ise 1,5 milyonu aştı.
Öte yandan, Z-Kütüphanelerin tek bir platform üzerinden hem bütünleşik hem de bağımsız olarak yönetilebilmesine imkân sağlayan “Z-Kütüphane Otomasyon Sistemi” hayata geçirildi. Kayıtlı bin 447 okulun bulunduğu sistemde şu ana kadar 47 bin 799 eser kataloğlandı.

Z-Kütüphanelerin çocuklar üzerindeki yansımalarını saptamak amacıyla “Z-Kütüphane Etki Analizi” çalışması da gerçekleştirildi. Yapılan araştırma sonucunda, bu kütüphanelerin okuma kültürüne katkı sağladığı, öğrencilerin de bu kütüphanelerde geçirdikleri zamanı artırdığı tespit edildi. (BSHA)

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz