Organik güneş paneli geliştirildi

Bu haber 18 Şubat 2018 - 6:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İzmirli bilim insanları maliyeti çok düşük ve çevreci olan organik güneş paneli üretti.  Jeotermal kaynaktan elektrik üretimi performansını yüzde 20 artıracak malzeme geliştirdi

2020’DE PİYASADA

İzmirli akademisyenler çevreci kaynakların daha verimli kullanılmasına yönelik buluşlar gerçekleştirdi. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule Erten Ala, yerli imkanlarla organik güneş paneli ürettiklerini söyledi. Maliyeti düşük olan panellerin 2020’de piyasada olacağını vurgulayan Prof. Dr. Ala, “Panellerde bitkilerde fotosentez sırasında güneş ışığını absorbe eden klorofil benzeri nano materyaller kullanıldı” dedi.

KABUKLAŞMAYI AZALTIYOR

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü  Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demir de, Türkiye’nin jeotermal kaynaktan elektrik üretimi performansını yıllık yaklaşık yüzde 20 arttıracak malzeme geliştirdiklerini açıkladı. Demir, çeşitli moleküllerin sentezlenmesiyle elde edilen malzemenin, suyun debisi ile sıcaklığını düşüren ve bu nedenle enerji üretimini olumsuz etkileyen kabuklaşmayı azalttığını belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.