Haberimport.com

Otomatik video oynatma özelliği YouTube Mobile geldi

Otomatik video oynatma özelliği YouTube Mobile geldi
06 Aralık 2018 - 6:06

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube, iOS ve Android uygulamaları için yeni bir özelliği aktif ettiğini açıkladı. Bundan sonra YouTube’un mobil uygulaması açıldığında ana sayfadaki videolar otomatik olarak, sessiz bir şekilde oynatılacak. YouTube’un resmi Twitter hesabından duyurulan yeniliğin video etkileşimini artıracağını söylemek mümkün.

Otomatik oynatma özelliği bir süredir Facebook‘ta karşımıza çıkıyor. Bazı kullanıcılar için etkileşim bazında olumlu yorumlansa da kimi kullanıcı da böyle bir özellikten rahatsız olduğunu sıkça dile getiriyor. Üstelik Google, Chrome’un yeni sürümünde otomatik oynatılan videoların engellenebileceğini belirtmişti. YouTube bu konuda Facebook kadar katı kurallara sahip görünmüyor. Eğer özelliği kullanmak istemiyorsanız devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Yeni özellikten sonra, güncellenen YouTube uygulamasına ilk kez giriş yaptığınızda karşınıza “Artık ana sayfa özet akışınız, kablosuz internete bağlıyken videoları otomatik olarak oynatıyor.” ibaresi çıkıyor. Eğer bu özelliği değiştirmek ya da kapatmak isterseniz sağ üst köşede bulunan profil fotoğrafınıza tıklayarak ulaştığınız “Ayarlar” kısmından düzenleme yapabiliyorsunuz.

YouTube’un otomatik oynatma özelliği ile kullanıcıları yanıltan kapak fotoğraflarına sahip videolar da tarih olacak gibi duruyor. Şirket, videoları mobil cihazlarda daha kolay izlenebilir kılmayı amaçlıyor. Bu yüzden videolar ana sayfada gösterilirken sessiz ve altyazıları otomatik olarak açılmış biçimde izleyicilere ulaştırılacak. Böylelikle altyazıya sahip videolar da sessiz olduğu halde kullanıcıya daha fazla bilgi vermiş olacak.

Şu anda tüm kullanıcılar için aktif edilmemiş olan YouTube özelliği, önümüzdeki haftalarda herkes için kullanıma açılmış olacak. YouTube’un video izletme konusunda herhangi bir dayatma yapmıyor oluşu ve bu konuda izlediği yöntemi ise büyüme durdu mu sorularını beraberinde getiriyor.