Palandöken’den bilet uyarısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Yolculuklarda mutlaka biletinizi kendi adınıza kestirin” uyarısında bulundu.

Bu haber 22 Haziran 2017 - 0:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehirlerarası yolculuklarda bilet üzerine yolcu isminin mutlaka yazılması gerektiğini bildiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bayram ve tatil dönemlerinde toplu taşıma araçları ile şehirlerarası gerçekleştirilen seyahatlerde yolcular mutlaka biletlerini kendi adlarına kestirmelidir. Yoğun şekilde yaşanan trafikte olası bir kaza durumunda kişinin tanınması, ferdi koltuk sigortalarının yapılması, güvenlik kontrollerinde emniyet güçlerinin işinin kolaylaştırılması gibi konularda bilet üzerinde kişinin T.C kimlik numarası ile isim soy isim yazılması çok büyük önem taşır” dedi.

“YOLCU VE FİRMA GÜVENLİĞİ İÇİN BİLETLERE İSİM SOYİSİM YAZMALI”
Biletin üzerinde yolcunun kimlik bilgilerinin yazılmasının önemini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 38. Maddesine göre yolcu biletlerinin üzerinde her yolcu için bir koltuğa kesilen biletlerin üzerinde yolcunun adının, soyadının ve koltuk numarasının yer alması gerekiyor. Otobüs firmaları birden fazla bilet alacak olan kişinin ismini tüm biletlere yazarak işlem yapabiliyor. Fakat bu durum birçok problemi beraberinde getirir. Şehirlerarası yolculuklarda otobüs firmalarının açısından da yolcunun açısından da güvensiz bir uygulama haline geliyor. Firmalar da yolcular da bu konuyu kendi güvenlikleri için hassasiyetle takip etmelidir” diye belirtti.

“FERDİ KOLTUK SİGORTASI YOLCULUĞUNUZUN TEMİNATIDIR”
Palandöken, ferdi koltuk sigortasının yapılabilmesi içinalınan herbilette kimlik bilgilerinin eksiksiz yazılması gerektiğini dile getirerek, “Olası bir kaza durumunda hangi koltukta kimin oturduğunu tespit etmek, kontrol noktalarında güvenlik güçlerinin işini kolaylaştırmak, mağduriyeti azaltmak adına her yolcu aldığı biletin üstüne kendi ismini, soy ismini, TC kimlik numarasını doğru şekilde yazıldığını kontrol etmelidir. Seyahat eden yolcuların ferdi koltuk sigortalarının yapılıp yapılmadığı bu noktada çok önemlidir. Ferdi koltuk sigortası, yolculuğun sonuna kadar meydana gelen kaza, ölüm, yaralanmalara karşı sigortalayan poliçelerdir. Bayram zamanları gibi yoğun trafiğin yaşandığı bir dönemde kendi güvenliğinizi korumanın en önemli yolu bu sigortanın yapılmasıdır.” şeklinde konuştu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.