Haberimport.com

PhotoMaraton start alıyor

PhotoMaraton start alıyor
27 Ekim 2019 - 22:02

Sokak fotoğrafçılığının dünyadaki en heyecanlı, en şenlikli, çok ödüllü etkinliği PhotoMaraton 2 Kasım 2019 Cumartesi günü Sirkeci Garı’ndan start alıyor. Katılımcılar, 2 Kasım sabahı Sirkeci-Eyüp-Galata-(Taksim) üçgeninde, şehrin kalbinde, 12 saatte,  12 temalı, 12 fotoğraf çekecek.

PhotoMaraton, fotoğraf tutkusundan doğan ve bu tutkuyu ülkemizin zengin çevre, bölge ve kültürel mirasının geliştirilmesine yönelik bir araç olarak kullanımını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilecek uluslararası bir etkinliktir. PhotoMaraton yarışma değildir, günü eğlenceli kılan sosyal bir aktivitedir. Sponsorların çeşitli ödüller dağıtacağı etkinlik, dans ve performans gösterileriyle bir şölen havasında geçecektir.

PhotoMaraton kültürel bir etkinliktir.

Tüm dünyadaki PhotoMaraton’lar gibi İstanbul PhotoMaraton da çoğunlukla gönüllü ekip üyeleri tarafından organize edilir. Sanat, kültür ve fotoğrafı teşvik etmek için sosyal amaçlı çalışır. Masrafları da sponsorlar ve katılım ücreti ile karşılanır. Kâr amacı yoktur.

PhotoMaraton fikri İspanyol iki arkadaş Antonio Bolivar ve Eduardo Soto’ya ait. 1984’te projelerini “MaratónFotográfico” adıyla Madrid Kent Konseyi’ne sunan ikili, Kodak ve Albacolor markalarının sponsorluğuyla ilk etkinliği hayata geçirdi. 1985’ten 1988’e kadar Madrid Kent Konseyi ve Kodak’la birlikte dört kez tekrarlanan etkinlik Lizbon ve Santiago de Compostela’da yapıldı, ardından dünyayı dolaşmaya başladı. 1987’de New York, 1988’de Stockholm ve 1989’da Kopenhag’da düzenlenen PhotoMaraton etkinlikleri Berlin, Cardiff, Nice, New Castle maratonları ile devam etti. Bugün her kıtada, 79 şehirde gerçekleştirilen, dünyanın en kapsamlı fotoğraf etkinliği PhotoMaraton aynı kural ve içeriğiyle 2. kez Türkiye’de; Ankara’da 12  Ekim, İzmir’de 19 Ekim ve İstanbul’da 2 Kasım’da yapılacaktır. Bu maraton başka maraton. Bu maratonda koşmak yok, “Yürü, gözle, düşün, çek!” mottosu var.

PhotoMaraton etkinlikleri, isim kullanım hakkının alınması ile Türkiye’de ilk kez 2018 yılında yapılmıştır. Yapıldığı her şehirde olduğu gibi ülkemizde de Ankara, İzmir ve İstanbul’da fark ve farkındalık yaratacak. PhotoMaratonlara fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla katılabiliyorsunuz

Cep PhotoMaraton için temaları ve seçici kurul üyeliği:

Saffet Emre Tonguç, Ayhan Sicimoğlu, Serkan Ocak ve İsmail Sarı belirleyecektir.

PhotoMaraton seçici kurulu ise Ercan Arslan, İhya Bozkurt, Emine Ceylan, Engin Güneysu, Emre İkizler, Aramis Kalay, İzzet Keribar, Turan Keskin, Selim Seval, Erhan Şermet, Mustafa Turgut, Şafak Yavuz’dan oluşmaktadır. 

İstanbul ve PhotoMaraton

İstanbul’un her mevsimi, anları fotoğrafa dönüştürmek isteyen fotoğraf tutkunları için daima uygun güzellikler sunmaktadır.

PhotoMaraton’da yine binlerce fotoğraf tutkunu bir araya gelecek. İstasyonlarda temalarını alacak ve coşkuyla kendilerini bekleyen fotoğraflarla buluşmaya gidecekler.

Katılımcılar yalnız fotoğraf çekmekle kalmayacaklar, şehrin değişik noktalarını farklı saatlerde keşfedecekler ve kendileri gibi fotoğraf çekmeyi seven fotoğrafçılarla yeni dostluklar kuracaklar.

Unutmayın, PhotoMaraton bir fotoğraf yarışması değil, bir fotoğraf şenliğidir. Derece alanlara çeşitli ödüller verilmesi, derecelendirmeler olması bu etkinliğin bir şenlik olmasını asla etkilemeyecektir. Sadece bazı şanslı katılımcılar diğerlerinden biraz daha ön sırada yer alacaklar.

İki kıtanın birleştiği, farklı kültürlerin buluştuğu İstanbul, sizleri fotoğraf çekmeye çağırıyor. İçinden deniz geçen yedi tepeli şehir, kozmopolit yapısı, büyülü atmosferi, tarihi, gizemli sokaklarıyla yeniden keşfedilmeyi bekliyor. PhotoMaraton’a kayıt olan her katılımcı, aslında bir şehrin olağanüstü günlerinden birini daha coşku ile yaşayacak ve çektiği fotoğraflar aracılığıyla bunu kalıcı hale getirecektir.

Hayat çok hızlı geçiyor; bu hızla akan zamandan anları yakalayıp fotoğraf karelerine dönüştürmek, hatta zamanı durdurmak gerekiyor bazen. Hayat milyonlarca, milyarlarca fotoğraf karesinden oluşuyorsa eğer, ışığın peşinden koşarak bu kadim kenti kucaklamanın ve bu tarifsiz heyecanı yaşamanın tam zamanıdır. İstanbul’u fotoğraflamak bir keyiftir. Farklı semtler, iç içe geçen hayatlar, birbirinden farklı hikayeleri olan insanlar, sokaklarda her gün, her saat, her dakika bize yeni sahneler yaşatmak için sıralarını bekliyorlar.

2 Kasım Cumartesi günü saat 10.30’da Tarihi Sirkeci Garı’nda başlayıp, saat 24.00’te Taksim’de bitirilecek olan Uluslararası PhotoMaraton etkinliği, Fotoğraf sanatına gönül vermiş fotoğraf gruplarının İstanbul’umuzun tanıtımına yarar getireceği ve Sirkeci’de başlayıp Eyüp Meydanı’nda devam eden Taksim’de sona erecek olan etkinliğimize, bütün amatör/profesyonel ve analog/digital ekipman kullanan fotoğrafçıları, ayrıca cep telefonları ile fotoğraf çeken İstanbul sevdalısı bütün herkesi bekleriz.

Gelin şehrin nabzını hep birlikte tutalım. Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’da buluşalım.

PhotoMaraton’da İstanbul kazansın, dostluk kazansın, daha da önemlisi fotoğraf kazansın.

Başlamak bitirmenin yarısıdır. Zamanla yarışacak, hepiniz kazanacaksınız Tüm katılımcılara şimdiden başarılar diliyoruz

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz