Haberimport.com

Röntgen ve Laboratuvar Çalışanları Yüzde 50 Artırımlı Nöbet Ücreti Alabilecek

Röntgen ve Laboratuvar Çalışanları Yüzde 50 Artırımlı Nöbet Ücreti Alabilecek
25 Eylül 2019 - 12:22

Acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanlarına, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun yazılı kararıyla ödenmeyen yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri, Sağlık-Sen’in Danıştay’a açtığı davanın kazanılmasıyla ödenmeye başlayacak.

Sağlık-Sen’in açtığı davayla Danıştay gündemine taşınan uygulamanın geçmişi, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 2014 yılında aldığı bir karara dayanıyor. Kurumu’n 23.6.2014 tarih ve 869 sayılı “Nöbet Ücretleri” konulu genel yazısının “artırımlı nöbet ücreti ödenecek birimlere kısmi süre ile hizmet verenlerin nöbet ücreti” maddesine istinaden, acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar ünitelerinde çalışanlara yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti ödenmemeye başlamıştı. Sağlık-Sen, röntgen ve laboratuvar biriminde çalışan ve nöbet tutmak sureti ile acile hizmet veren teknisyenlere nöbet ücretlerinin yüzde 50 artırımlı ödenmemesini haksız bir uygulama olarak değerlendirerek Danıştay’a başvurmuştu. Açılan davada Sağlık-Sen’i haklı bulan Danıştay 12. Dairesi, haksızlığa zemin teşkil eden Kurum kararını iptal etti.

ÖZDEMİR; “KARAR HEPİMİZİ MUTLU ETTİ”
Danıştay’ın iptal kararını değerlendiren Sağlık-Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, “Röntgen ve laboratuvar teknisyenlerinin acile hizmet verdiğini kurum yetkilileri de çok iyi biliyor. Ama buna rağmen çalışanlarımız adına haksız bir uygulama yapılmış. Açılan davada yüksek mahkeme haklı bir kararın altına imza attı. Karar röntgen ve laboratuvar teknisyenleri gibi hepimizi mutlu etmiştir” dedi. (BSHA)

Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz