Haberimport.com

Sağanak yağmur Güzelhisar barajını doldurdu

Sağanak yağmur Güzelhisar barajını doldurdu
15 Ocak 2019 - 6:15

İzmir’in Aliağa ilçesinde 450 kilometre karelik yağış alanında konuşlu olan Güzelhisar Barajında doluluk oranı yüzde 85’e yükseldi. Güzelhisar Barajı’nda doluluk oranının hızla artmasıyla birlikte baraj kapakları açıldı ve kontrollü su tahliyesine başlandı.

Hafta sonu Aliağa ve çevresinde etkili olan sağanak yağışlar Güzelhisar Barajı’nda yüzde 72 olan doluluk oranını yüzde 85’e kadar çıkardı. Mülkiyeti Petkim Petro Kimya Holding’e ait olan ve 107 metre azami doluluğu ile havzasında 138 milyon metre küp su depolayabilen Güzelhisar barajında yükselen su seviyesini düşürmek için kontrollü olarak su bırakılmaya başlandı.

138 milyon metreküplük su kapasitesine sahip olan ve İzmir’in günlük 52 bin metre küplük içme suyu ihtiyacını karşılayan Güzelhisar Barajı 124 milyon metreküp su kapasitesine ulaşınca olası sel baskınlarına karşı baraj kapakları açılarak su tahliyesi yapıldı.

YAĞIŞLAR EN ÇOK ÜRKMEZ BARAJI’NI DOLDURDU

Hafta sonu İzmir genelinde etkili olan sağanak yağışlar en çok Seferihisar ilçesinde konuşlu olan Ürkmez barajına yaradı. Baraj yüzde 92’lik doluluk oranına ulaştı. Ürkmez barajından sonra en fazla dolan baraj yüzde 85 ile Güzelhisar Barajı oldu.

BARAJLARDA GÜNCEL DOLULUK ORANLARI

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) resmi internet sitesinden derlenen bilgilere göre; İzmir’de konuşlu bulunan barajların güncel doluluk oranları şöyle; Ürkmez yüzde 92, Güzelhisar yüzde 85 Balçova yüzde 57, Tahtalı yüzde 45, Alaçatı Kutlu Aktaş yüzde 47, Gördes yüzde 15