Haberimport.com

Sağlık Turizmi Çalıştayına ev sahipliği yaptı

Sağlık Turizmi Çalıştayına ev sahipliği yaptı
13 views
03 Temmuz 2019 - 0:37

Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ), Kayseri Ticaret Odası ve Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ve Anadolu Sağlık Turizm Derneği işbirliğiyle düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe yaptı.

Bakan Yardımcısı Meşe konuşmasında, artık sadece Türkiye vatandaşlarının değil, diğer ülkelerden yüzbinlerce hastanın da en yüksek kalitede sağlık hizmeti almak için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi. Türkiye’ye sağlık turizmi kapsamında hasta gelen ülkelerin başında Azerbaycan, Irak ve Almanya’nın geldiğini anlatan Meşe, “Uluslararası hastaların en çok tercih ettiği şehirler İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Erzurum ve Yalova. Bu şehirlerde genel turizm destinasyonu olması ve özel hastane gruplarının bulunması tercih sebebidir. Sağlık ve tıbbi nedenlerle gelen yabancı ziyaretçi ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan elde edilen turizm geliri 2018 yılında 1 milyon 110 bin 843 dolar olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılında sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında ülkemizde 551 bin 748 hastanın sağlık hizmeti aldığı görülmüştür” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ TÜRKİYE’Yİ SAĞLIK TURİZMİNDE DÜNYANIN EN BAŞARILI MARKASI HALİNE GETİRMEKTİR”

Meşe, Kayseri’nin Türkiye’deki en kapsamlı şehir hastanelerinden birini bünyesinde barındırdığını, mevcut üniversite hastaneleri ve özellerin de varlığı dolayısıyla 2019 yılı için kentin sağlık turizminde tercih edilebilirliğinin artmasını beklediklerini kaydetti.

Çalıştaya, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Sema Ramazanoğlu, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Ümmü Gülşen Öztürk, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ilçe belediye başkanları ve çok sayıda turizm acente yetkilisi katıldı.

Çalıştayın ikinci gününde ise sağlık turizmi çeşitlerinden her birinin tek tek ele alınması ve sağlık turizminde Kayseri’nin destinasyon imajı ve markalaşma potansiyeli ele alındı.

(BSHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.