Haberimport.com

Sağlıkçılar Toplu Sözleşme Taleplerini Bakan Selçuk’a İletti

Sağlıkçılar Toplu Sözleşme Taleplerini Bakan Selçuk’a İletti
01 Ağustos 2019 - 16:54

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tekliflerini dikkate alarak bir çalışma yaptıklarını dile getiren Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, 1 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde yeni kazanımlar elde etmek için masada yer alacaklarını söyledi. Genel Başkan Durmuş’un, Bakan Selçuk’a sunmuş olduğu teklifler içinde dikkat çeken konular şöyle:

İŞTE TALEPLER
Genel hayatı etkileyen koşullarda görev yapmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının mali durumlarıyla ilgili sosyal denge sözleşmesine imkan tanınmalıdır. Sabit ek ödemeler 15 puan artırılarak gelir vergisinden muaf tutulmalıdır.
Döner sermaye sistemi yeniden değerlendirilerek tüm sağlık çalışanları, en az yüzde 20 oranında daha fazla ek ödeme almalıdır. Nöbet ücreti yüzde 50 artırılmalıdır.

Nöbet ücretleri genel bütçeden ödenmelidir. Acil servise hizmet veren laboratuvar ve röntgen çalışanları, artırımlı nöbet ücretinden yararlandırılmalıdır. Özellik arz eden birimlerin tamamı, artırımlı nöbet ücretin yararlanmalıdır. İcap nöbeti tutan tüm sağlık çalışanlarına hak ettiği nöbet ücreti ödenmelidir. Farklı istihdam türlerine son verilerek tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir.

Tüm gün hizmet veren kurum ve kuruluşlardaki çalışanlara, 24 saat kreş hizmeti sağlanmalıdır. Lisans tamamlama hakkından 2014 sonrası mezunlar da faydalanmalıdır. Hizmetli kadrosunda olup da gerekli şartları taşıyanlar, sınavsız memur veya VHKİ kadrolarına geçirilmelidir. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalıdır. Üniversite hastaneleri arasında veya üniversitelerden Sağlık Bakanlığı’na mazeret durumlarına bağlı geçişlerde, kadro kısıtlaması uygulanmamalıdır. (BSHA-Güncel Servis)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Haberimport Sitesinde Güncel Haber, Ekonomi Haberleri, Teknoloji, Yaşam, Sanat Haberlerini okuyabilirsiniz