Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü iş birliğinde Türkiye Bilişim Derneği desteği ile düzenlenen “Sağlıkta Yapay Zeka Uluslararası Sempozyumu” Ege Üniversitesinde gerçekleştirildi.

EÜ Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisinde yapılan etkinliğin açılışına; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasemin Topaloğlu, EÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, çeşitli üniversitelerden çok sayıda akademisyen, sivil toplum kuruluşlarından yetkililer ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, “Bugün, üniversitemiz açısından özel bir gün, Ege Üniversitesi olarak ilk kez sağlıkta yapay zekâya ilişkin somut anlamda bir sempozyumu birlikte gerçekleştiriyoruz. Biz, Ege Üniversitesi olarak beş alanda çok güçlüyüz, bunlardan en önemlisi de sağlık alanı ve ayrıca biz sağlık temalı üniversite olma yolunda adımlarımızı atıyoruz. Stratejilerimizi ve yol haritamızı bu yönde belirledik. Bundan sonra üniversitemizde bu gibi sempozyumları, çalıştayları ve kongreleri daha fazla göreceğiz. Bunun nedeni ise hem dünyadaki bilimsel gelişmeleri takip etmek hem de ülkemiz ve devletimiz nezdinde Ege Üniversitesi olarak kendimizi bir kez daha yenileyerek güçlü olduğumuz alanlarda devletimize, milletimize daha fazla katkıda bulunabilmek. Üniversitemiz; bilgisayar, yazılım ve sağlığı bir araya getiren özellikle de tıpta ve sağlık alanında geleceğin mesleklerinin nasıl şekilleneceğini etkileyen yazılım ve yapay zekâ konusunda öncüdür. Burada bir Ar-Ge Merkezi kuracağız. Bu kurulacak olan merkez ile birlikte ileride yapay zekâ ile daha güvenli bir şekilde hastalıkların teşhisi, tedavisi ve sağlık hizmetlerinin gelişmesi kolaylaşacak. Bu yüzden bizler dünyadaki gelişmeleri takip etmek zorundayız, zaten dünyadan kopuk yaşamamız mümkün değil” dedi.

Sempozyum kapsamında farklı üniversitelerinden bilim insanlarının sunum yaptığı “Medikal Yapay Zeka”, “Tanı Yönetimi Olarak Yapay Zeka”, “Radyoloji ve Klinikte Yapay Zeka Uygulamaları”, “Endüstri Yaklaşımı”, “Sağlık Metinlerinde Yapay Zeka Uygulamaları” ve “Sağlık Verilerinde Yapay Zeka Uygulamaları” konulu paneller gerçekleştirildi.