Haberimport.com

Sebze meyve fiyatları üretim artışıyla düşer

Sebze meyve fiyatları üretim artışıyla düşer
17 Şubat 2019 - 15:49

İYİ Parti Şişli İlçe Başkanı Ahmet Ünal, tanzim satışın sorunu çözmeyen pansuman bir tedbir olduğunu belirterek, “Üretimi ve çiftçiyi desteklemeden fiyat artışını önleyemezsiniz” dedi.

Tanzim satış çadırları kurulmasının vatandaşların ucuz meyve sebzeye ulaşması açısından olumlu olsa da sorunun özünü ve bu soruna neden olan politikaları gizlemeye dönük bir çaba olduğunu ifade eden Ünal, “Esnafımız ve marketler sonu gelmez vergilerle, kiralarla, zamlarla boğuşurken yanında olmayıp ‘pahalı satıyorsunuz’ diye suçlamak insafsızlıktır. Sorunun nedeni tarımı bitiren politikalardır. Üretim desteklenmezse, mal arzında artış olmazsa fiyatlar ne yaparsanız yapın düşmez” dedi.

Türk tarımının iktidarın hatalı politika ve tercihleri nedeniyle çökme aşamasına geldiğine işaret eden Ünal, “Türkiye gibi bir ülke soğanı, domatesi ithal etmek zorunda kalıyor, aklın alabileceği bir durum değildir. Bu durumun sorumlularının ise başkalarını suçlayıp tanzim satışla işin içinden sıyrılmaya çalışmaları ibretliktir” diye konuştu.

Türkiye’nin zaman yitirmeden tarım politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini belirten Ünal, “Ülkemizin tarımda üretimi arttırmaktan ve bu hedefe ulaşmak için de çiftçimizi desteklemekten başka çaresi yoktur. Bunu yapmak yerine ithalatın önünü sınırsızca açıp başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeye devam edersek, ne yazık ki daha da acı tablolar yaşamamız kaçınılmaz hale gelecektir.” dedi.

70’li yıllarda yaşanan kuyrukları sık sık eleştiren bir iktidar döneminde 40 yıl sonra yeniden kuyruk manzaralarının ortaya çıkmasını kaderin bir cilvesi olarak yorumlayan Ahmet Ünal, “Umuyorum ki sağduyu galip gelir ve günübirlik çözümlerle durumu idare etmek yerine kalıcı çözümler geliştirme yoluna gidilir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.