Sosyal Medya Hesaplarını Doğru Yönetme Yolları

Bu haber 20 Haziran 2017 - 23:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sosyal Medya ve Sosyal Ağlar neticesinde yayınlanan en ufak bir haber, bir blog yazısı, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan bir mesaj yada fotoğraf birkaç dakika içerisinde milyonlara ulaşmakta ve paylaşımı yapılmaktadır.

Sosyal Paylaşım Sitelerinin her geçen gün artığı ve kullanıcı sayılarının milyarlara ulaştığı günümüzde üye olduğunuz sosyal ağa neden üye olduğunuzun amacını iyi belirlememiz gerekiyor. Günümüzde her şey çok hızlı değişmekte çok popüler olan bir konu ya da kişi birkaç saat içerisinde popülerliğini kaybedebilmektedir. Sosyal Medya ve Sosyal Ağlar neticesinde yayınlanan en ufak bir haber, bir blog yazısı, paylaşılan bir mesaj yada fotoğraf birkaç dakika içerisinde milyonlara ulaşmakta ve paylaşımı yapılmaktadır. Haliyle bu denli hızlı bir iletişimin olduğu internet aleminde her şey çok hızlı değişebilmektedir.

SOSYAL MEDYADA HERŞEYİ PAYLAŞMAYIN

İnternet ortamında bilginin sınırsızca ve gelişi güzel paylaşılabilmesi iş hayatının yanı sıra profesyonel hayatımızı da çok yakından ilgilendirmektedir. İnternet ve sosyal ağların yaygınlaşması ile yapılan bir iş başvurusunda artık sadece CV’nize, özelliklerinize ya da mülakat sırasındaki tavırlarınıza dikkat edilmiyor. İşverenler sizi işe almadan önce isminizi internette ve sosyal paylaşım ağlarında aratıp hakkınızda çıkan olumlu yada olumsuz sonuçları yakından inceliyor soysal medya paylaşımları sizin hakkınızda karar alınmasında etkili oluyor.

Sosyal medya profillerinizin yanı sıra üye olduğunuz gruplar, yazdığınız mesajlar, paylaştığınız fotoğraflarınız veya hakkınızda çıkan haberlerde dikkatle inceleniyor.

Facebook profilinizdeki paylaşmış olduğunuz sıra dışı bir fotoğraf sayesinde arkadaş çevrenizde çok popüler olabilirsiniz. Aynı fotoğraf sizin bir işe giriş başvurunuzda elenmenize, iş başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.
Aynı şekilde Formspring üzerinden arkadaşlarınızın sorduğu özel hayatınızla ilgili sorulara verdiğiniz cevaplar o zaman için eğlenceli ve bir o kadarda ilginç olabilir. Öylesine verdiğiniz bu eğlenceli cevapları bir gün işvereninizin, ailenizin ya da ilerde evlenmeyi düşündüğünüz eşinizin de görebileceğini unutmayın.

Kişisel Blog Hazırlamak

Kendinize ait bir blog hazırlamak: Bir blog açmak kolay olmasının yanı sıra ayrıca masrafsızdır. Blog servisi veren birçok internet sitesi vardır. bunlardan birini seçip birkaç dakika içerisinde kendinize ait blog oluşturabilirsiniz. Düzenli olarak içeriği güncellenen blog, belli bir süre geçtikten sonra sizin dijital portfolyönüz haline gelecektir. Blogunuzun daha çok kişiye ulaşması için web arama motorlarında da tanıtımını yapmalısınız. Hazırlamış olduğunuz bu sayfa sayesinde isminiz internette arandığında blogunuz ön plana çıkacaktır. Doğru şekilde oluşturulmuş ve yeterli bilgi girilmiş kullanılan bir blog, kariyerinizin şekillenmesinde size mutlaka yardımcı olacaktır.

Farklı sosyal ağlarda profil oluşturmak: Sosyal ağlarda profil oluşturduktan sonra arkadaş seçimi dikkatli yapılmalıdır. Arkadaş seçimi yaparken hedef kitlenin haliyle blogunuzun amacının iyi belirlenememesi nedeniyle karşımıza çıkan en büyük zorluklardan birisidir. Arkadaş listenize aldığınız şirket yöneticileriniz, meslektaşlarınız, okul arkadaşlarınız, aileniz ve güncel arkadaşlarınızdan oluşan arkadaş listenizde yapacağınız paylaşımlara çok dikkat etmeniz gerekecektir. Yaptığınız paylaşım bir tarafın hoşuna giderken başka statüdeki arkadaşlarınızın sizin hakkınızda yanlış yorumlar yapmasına sebep olabilmektedir.

Sosyal ağlar Nelerdir / Doğru yönetmenin yolları

Sosyal ağın kimliğini tanımak: Her sosyal ağ farklı bir kitleye hitap eder ve kendine özgü davranış kuralları içerir. LinkedIn, profesyonellerin yeni iş bağlantıları kurmalarına yardımcı olmak için kuruldu. MySpace’te müzik, video ve eğlenceli içerikler paylaşabileceğiniz bir profil oluşturabilirsiniz.

Amacınızı doğru şekilde belirlemek: Tercih ettiğiniz sosyal ağ’a neden üye olduğunuzu ve amacınızı iyi belirlemelisiniz. Eğer sosyal medyayı sadece zaman harcamak için kullanıyorsanız o zaman sizin için hep bir zaman kaybı olacak.

Doğru içeriği sağlamak: Sosyal ağın gerektirdiği içeriği düzenli bir şekilde sağlayabilmelisiniz. Yapacağınız paylaşımların içeriği karakteriniz ve kariyer hedefleriniz hakkında ipuçları verecektir.

Düzenli kullanım: Blogunuzu en azından haftada bir kez güncellemenizde yarar vardır.

Duyarlı olmak: Size sorulan sorulara anında cevap vermeli, paylaşımlarda fikir belirtmeli ve güncel tartışmalarda yorum yapmalısınız.

Sayısal bilgi asla yok olmaz: İnternete yüklenen bir resim, yazı veya yorum asla tam anlamıyla silinmez. Ayrıca birçok sosyal paylaşım sitesi verdiğiniz bilgileri daima saklar. Öğrencilikte yaptığınız eğlencelerin resimlerini paylaşmak bugün için çok zevkli olabilir. Ama yıllar sonra bambaşka yerlerde karşınıza çıkıp farklı algılamalara sebep olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.